top of page

IŞİD’in ‘cehennem meydanı’nda özgürlük kutlaması

Artı Gerçek - IŞİD’in infazlarıyla meşhur “cehennem meydanı”nda toplandılar, şarkılar ve zılgıtlar eşliğinde halaylar çektiler zaferlerini kutladılar. Kadın savaşçılar, “Teröre en büyük darbeyi başkentlerinde vurduk. Bu mücadelemiz ile Ezidi kadınlarının onurunu tekrar göklere çıkardık. Onlarca esir Ezidi çocuk ve kadını kurtardık” dedi.

Zafer kutlamalarının yaşandığı yer IŞİD’in Suriye’deki başkenti Rakka’ydı. Kentin IŞİD’den temizlenmesinin ardından YPJ ve Şengalli Kadınlar Birliği’nin (YJŞ) kadın savaşçıları kentte kutlama yaptı. Kutlamanın yapıldığı yer kent merkezindeki El Naim Meydanı’ydı. Bu meydan, IŞİD Irak ve Suriye sınırını aşıp Rakka işgali sonrası 29 Haziran 2014’te hilafet ilan ettiği ve araçlarıyla tur attığı meydandı.

Zafer kutlamalarının bu meydanda yapılmasının kadınlar için ayrı bir önemi daha vardı. IŞİD 3 Ağustos 2014’te Şengal işgalinden sonra birçok Ezidi kadını kaçırmıştı. Ezidi kadınların birçoğu Rakka’ya getirilmişti. El Naim Meydanı, yüzlerce kadının satıldığı, işkence gördüğü, recmedildiği ya da idam edildiği meydandı. IŞİD, burayı ‘cehennem meydanı’ olarak tanımlayıp ‘ibretlik’ cezalarını burada gerçekleştiriyordu.

El Naim Meydanı, Rakka’daki operasyonun kaderi konusunda da belirleyici bir adım oldu. Kentin merkezinde yer alan meydan, Suriye Demokratik Güçleri tarafından alındıktan sonra IŞİD’in artık Rakka’daki varlığının sonunun başlangıcı oldu. Niketim dün itibariyle kent IŞİD’den tamamen kurtarıldı.

bottom of page