Erbil: İbadi'nin diyalog çağrısı olumlu

Rudaw'ın haberine göre, IKBY Bakanlar Kurulu, Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin Erbil ile Bağdat arasında yaşanan sorunların çözümü için yaptığı diyalog çağrısını kabul ettiklerini açıkladı.

Bakanlar Kurulu bugün Başbakan Neçirvan Barzani ve Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani başkanlığında toplandı.

Kerkük ve tartışmalı bölgelerde yaşanan olayların ele alındığı toplantıda, çatışmalarda ölen peşmerge yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilendi.

'DİYALOG ÇAĞRISINI MÜZAKERE ETMEYE HAZIRIZ'

Hükümetten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin Irak Anayasası çerçevesinde Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü için yaptığı diyalog çağrısını, ortaklık ve ittifaklık çerçevesinde ele almaya ve müzakere yapmaya hazırdır. Aynı zamanda uluslararası toplulukların da, Erbil ile Bağdat arasında yapılacak diyaloglarda iki tarafa da yardım etmesini istiyoruz."

'SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ ASKERİ MÜDAHALEYLE ÇÖZÜLMEZ'

© AFP 2017/ AHMAD AL-RUBAYE

Irak, Kürt televizyon kanallarının akreditasyonunu iptal etti

Açıklamada, "Kürdistan Bölgesi'ni hassas ve zorlu bir süreç bekliyor. Ancak Kürdistan halkı, geçmişte daha kötü süreçleri aştı, bugünleri de aşacağımızdan emin olsunlar. Tarihte de denendiği gibi Kürt halkının iradesi askeri müdahalelerle kırılmayacaktır. Irak'taki sorunların çözümü askeri müdahaleyle çözülmez" denildi.

Toplantıda ayrıca, Kerkük ve Tuzhurmatu'da yaşanan çatışmalardan dolayı Erbil, Süleymaniye ve IKBY'nin diğer bölgelerine gitmek zorunda kalan vatandaşlara evini açanlara teşekkür edildi.

İbadi Kerkük ve çevresindeki operasyonun başlamasından bir gün sonra yaptığı konuşmada, yüzde 92.7 oranında 'evet' oyu çıkan bağımsızlık referandumunun 'mazide kaldığını' söylemiş; Erbil'e diyalog çağrısı yapmıştı.

BM: IKBY'DE KÜRTLERİN ZORLA YERİNDEN EDİLDİĞİ HABERLERİNDEN ENDİŞELİYİZ

Diğer taraftan Birleşmiş Milletler IKBY'dek Irak ordusunun operasyonunun ardından çoğu Kürt sivillerin yerinden edildiği ve ev ve işyerlerinin yağmalandığı ve zarar gördüğü şeklindeki haberlerden endişe duyduğunu açıkladı.

BM Irak Yardım Misyonu'ndan yapılan açıklamada "BM Irak hükümetini her türlü ihlali durdurmak için elinden geleni yapması ve tüm sivillerin korunması konusunda ayrıca şiddet eylemleri, gözdağı ve zorla yerinden edilme eylemlerinin sorumlularının adalet önüne getirilmesini sağlaması için uyarıyor" dendi.