top of page

Kemal Kerkuki: Haşdi Şabi yanlış yaparsa bedeli ağır olur

Kerkük Batı Cephesi Komutanı Kemal Kerkuki, Peşmergeye yönelik bir saldırı girişimi olması durumunda sert bir şekilde karşılık verileceğini söyledi.

Kürdistan24’e konuşan Kemal Kerkuki, Haşdi Şabi’nin bir yanlış yapması durumunda, bunun bedelinin ağır olacağını vurgulayarak bunun büyük savaşa dönüşebileceğini belirtti.

Heşdi Şabi’nin bölgeye gelmesinin ardından koalisyon uçaklarının hareketliliğinin bölge sınırlarında arttığını ifade eden Kerkuki, “Hawice operasyonu bitti ama operasyon sırasında Haşdi Şabi, Irak polisi ve diğer Irak güçleri DAİŞ’le ne çatıştılar ne de bir bomba patlattılar. Silah sıkmadan operasyon bitti. Bu önemli bir husus, sormak gerekir” dedi.

Kekrüki şöyle konuştu:

“Peşmerge, DAİŞ’e karşı savaşmak için bu bölgeye dağıldı, Irak güçleriyle savaşmak için değil. Ama Peşmerge mevzilerine karşı yapılan her saldırıya şiddetli bir şekilde karşılık verilecektir. Peşmerge mevzilerine yaklaşmaları hareketliliğe neden oldu. Bizim için önemli olan buydu. Haşdi Şabi, Federal Polis Güçleri ve askerlerden oluşan birkaç bölüğü bu bölgeye gönderdiler. Özellikle de Haşdi Şabi’nin bir yanlış yapması durumunda Peşmerge onların başına ne getireceğini iyi biliyor.”

Kurdistan24 / Haber Merkezi

bottom of page