top of page

Peşmergelikden Cumhurbaşkanlığına: Celal Talabani

www.bircabelek.com REDAKSİYON / Irak’ın eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Saddam yönetiminin ABD öncülüğündeki koalisyonla devrilmesinin ardından 2005’te Irak Cumhurbaşkanı olan Celal Talabani’nin görevde kaldığı dokuz yıl boyunca Irak, kanlı mezhep çatışmaları ve isyanlara sahne oldu.

2012 yılında felç geçiren Talabani, aynı yılın sonunda Berlin’de hastaneye yatırılmış ve 18 ay tedavi görmüştü. 2014’te ülkesine dönen ve tedavisi Irak’ta devam eden Talabani ölümüne kadar da Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin liderliğini yaptı.

Uzun yıllar silahlı mücadelenin ardından da aktif siyasette yer alan Celal Talabani’nin ölümü, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık talebiyle referanduma gittiği ve Bağdat hükümetiyle ilişkilerin gerildiği bir döneme denk geldi.

IKBY’nin 25 Eylül’de düzenlenen bağımsızlık referandumu, Kürt halkı tarafından coşkuyla kutlanmıştı. Ancak referandumun yakın gelecekte bağımsız bir Kürt devletide dahil eşit koşullarda yaşama seçenekleri bekleniyor. Referandumun ardından uluslararası uçuşları yasaklayan Irak merkezi hükümeti, IKBY’yi Kürt sınırlarının kontrolunu da devralmakla tehdit ediyor.

Talabani hastalanmasının ardından siyasetten tamamen uzak kaldı. IKBY lideri Mesut Barzani, referandum sürecinde destekçilerine sık sık Celal Talabani’nin de orada olmasını ve referanduma tanık olmasını istediğini söylemişti.

Birçok üst düzey Kürt siyasetçi gibi Talabani de 1960’lardan itibaren Irak’ta merkezi hükümete karşı yürütülen Kürt isyanının bir parçasıydı. Talabani, 1970’lerde de yine Irak’ta merkezi hükümete karşı silah kullanmıştı. Kürdistan Demokrat Partisi’nin önde gelen üyelerinden biri olan Celal Talabani, 1975’te bu örgütten ayrılarak Kürdistan Yurtseverler Birliği’ni (KYB) kurdu.

1990’larda Barzani’ye bağlı güçlerle ilişkiler normalleşerek iki parti bir araya gelmiş ve bölgesel hükümeti, meclisi ve silahlı kuvvetleri olan kendi özgür Kurdistan'da Bağdat'la eşit koşullarda yaşamanın haklarını bölge ve dünya kamuoyuna kanıtladılar.

Kürt Milletine, ailesine, YNK ve dostlarına başsağlığı diliyoruz.

www.bircabelek.com REDAKSİYON

bottom of page