top of page

Mela Bahtiyar: Bağdat’ın yaptıkları yeni değil, 30 yıldır direniyoruz

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro üyesi Mela Bahtiyar, Bağdat’ın, bağımsızlık referandumu sonrası aldığı abluka kararlarının tarihin tekerrürü olduğunu ifade etti.

Irak Parlamentosu’nda Kürdistan’a yönelik yaptırımları içeren 18 maddelik kararın 20 dakikada görüşülerek alındığına dikkat çeken KYB Politbüro üyesi Mela Bahtiyar, Sputnik’e verdiği demecinde Bağdat’ın bu tutumunun yeni olmadığını ve Kürdistan’ın 30 yıl boyunca bu tür uygulamalara karşı direndiğini söyledi.

“Yaşananlar yeni değil. Kürdistan 30 yıla yakın bir zamandır bu tür ablukalara karşı direniyor” diyen Bahtiyar, Kürdistan’a yönelik bu tür uygulamaların geçmişte de yaşandığını hatırlatarak, ”Şimdi olanlar tarihin bir tekerrürüdür, geçmişte de Kürtlere karşı aynı şeyler yapıldı, Kürtler 30 yıla yakın ablukaya karşı direndi” dedi.

Irak hükümetinin ve karar mekanizmalarında yer alanların uygulamalarının demokrasi için büyük tehlike arz ettiğini dile getiren Bahtiyar, “Dünyanın hangi ülkesinde parlamento 20 dakikada 18 maddelik bir kararı onaylayabilir? Irak’ta Kürdistan halkının haklarına karşı yapılan tüm bunlar şovenizm ve radikalizmdir” dedi.

Konuşmasının devamında Kürdistan’a yönelik olası bir askeri operasyonu değerlendiren Bahtiyar, “Irak hükümeti aldığı kararların uygulanmasını bekliyor. Bunların uygulanmaması durumunda askeri müdahale gibi bir seçeneği seçerlerse o zaman Kürdistan’ın kendini savunma hakkı doğar. Kürdistan’ı savunmak da Kürtler için kutsal bir görevdir”” diye konuştu.

Kurdistan 24 / Haber Merkezi

bottom of page