top of page

İranlı yazardan Sistani'ye Kürdistan mektubu

İran'ın tanınan yazarlarından Sadiqi Zibakelam, Irak'taki Şii Dini Mercii Ayetullah Ali Sistani'ye yazdığı mektupta Kürdistan devletinin kurulması meselesinin bugün olmasada yarın tekrar ortaya çıkacağını, bundan kaçışın olamayacağını söyledi. Zibakelam'ın mektubu şöyle:

Kürtlerin devlet olma meselesi öyle bir şey ki hep kendini dayatıyor. Bugün olmasa da yarın yine ortaya çıkacak. Bunun için zaman bu sorunu çözme zamanıdır. Bugükü olaya yaklaşım biçimi Kürdistan'ın komşularıyla gelecekteki ilişkilerini de şekillendirecektir.

İstismar ve kolonyalizm, müslümanlar arasında parçalanma yaratmamıştır ancak parçalanmanın en büyük sebebi bizleriz. Irak ve İran'daki Şiileri destekliyorum ama Kürdistan halkının taleplerine saygı göstermenizi de istiyorum çünkü Saddam Hüseyin'in eliyle Halepçe'de kimyasal katliama maruz kaldılar ve bu süreçte 180 bin Kürt katledildi.

Tehdit, kuşatma, sınırların kapatılması, güç kullanımı ve bunun gibi yöntemler sadece Kürtlerin bağımsızlık taleplerinde ısrarını artırmaktan başka bir şeye yol açmayacaktır.

Haydar Abadi, Saddam Hüseyin'den daha güçlü değil ve Kürtlere Saddam kadar şiddet uygulayacak gücü yok. Irak'tan ayrılmak istemelerinden dolayı Kürtleri suçlamak anlamsızdır çünkü Irak; Suriye, Ürdün, Filistin, Lübnan ve Ortadoğu'daki diğer devletler gibi değil. Bu devletlerin tarihi bir geçmişi ve kültürü var. Ama Irak'ın böyle bir tarihi geçmişi yok. Irak, tarihi bir geçmiş ve kültürün ürünü değil; birinci dünya savaşından sonra ortaya çıkan Sykes-Picot anlaşması ile ortaya çıkmış bir yapay devlettir.

Şahsınızdan talebim, Kürtlerin tarihi davalarına destek olmanızdır.

Kurdistan24 / Haber Merkezi

bottom of page