top of page

Katalanların Zaferi

Katalonya’da 1 Ekim bağımsızlık referandumunun iptali için bakanlıklara baskınlarla gözaltılar yapan İspanya’ya karşı direniş sonuç verdi. Gözaltına alınanlar bırakıldı. Katalonya Başkanı, ‘Bağımsızlık referandumu olacak’ dedi

Katalonya Özerk bölgesi bağımsızlık referandumunu İspanyol hükümeti ile polis-jandarmanın baskısına rağmen gerçekleştirmede kararlı. Katalanların Mariano Rajoy hükümetini protestoları sürünce Katalan siyasetçiler de serbest bırakıldı.

İspanyol jandarması tarafından Çarşamba günü Katalan hükümet binalarına yapılan baskınla gözaltına alınanların çoğu serbest bırakıldı. Katalonya bölgesel hakimliğinin açıklamasında, mahkemeye çıkartılanların ifade vermeyi reddettiği belirtildi. Serbest bırakılanların görevi kötüye kullanma ve yolsuzluk iddialarıyla soruşturulacağı belirtildi. Katalan siyasetçiler ayrıca her hafta mahkemeye çıkacaklar.

Kutlama mitingi

Baskı ve baskınlara karşı perşembe sabahı İspanya’ya karşı başlayan ve binlerce kişinin katıldığı sokak protestolarında, bağımsızlık yanlıları geceyi sokaklarda geçirmişti. Eylemlerde üniversite işgal edilmiş, polis araçları tahrip edilmişti. Barcelona Üniversitesinde başlayan öğrenci eylemleri, Girona Üniversitesine ve sokaklara da yayılmıştı. Barcelona Üniversitesinin rektörlük binasında işgal eylemi yapan öğrenciler, referandumu savunan bir manifesto okumuştu. Girona Üniversitesi Rektörü Sergi Bonet, burada okuduğu manifestoda “demokrasinin tüm ideolojik görüşlere saygı göstermek demek olduğunu” kaydetmişti. Katalan Ulusal Meclisi Başkanı Jordi Sanchez, kısa süre içerisinde bir kutlama mitingi yapılacağını duyurdu. Gösterilere Katalonya özerk yönetimi hükümeti üyeleri de katılıyor. Katalonya Başkanı Carles Puigdemont son demeçlerinde, “1 Ekim’de bağımsızlık referandumunun olacağını” yineledi.

Takviye güç aymazlığı

İspanya hükümeti, Katalonya’ya takviye güvenlik gücü gönderme kararı aldı. İspanya İçişleri Bakanı Juan İgnacio Zoido, hükümetin takviye polis ve jandarma gönderme kararı hakkında Katalonya özerk yönetimi İçişleri Bakanı Joaquim Forn’a bilgi verdi. Katalonya özerk yönetim hükümeti sözcüsü Jordi Turull, karara “Takviye güvenliğe ihtiyacımız yok ve bunu tüm dünya görüyor. İspanya hükümeti, Katalonya’da yaşananlarla ilgili farklı bir algı yaratmak istiyor. Şimdiye kadar hiçbir kargaşa olmadı. Tüm dünya Katalonya’da halkın karanfillerle gösteri yaptığını görüyor.” diyerek tepki gösterdi.

DEMOKRASİ

BARCELONA

bottom of page