top of page

Bağdat heyeti açıkladı: Referandum zamanında yapılacak, diyaloğa açığız

Kürdistan’dan bir heyet, 25 Eylül’de yapılacak olan bağımsızlık referandumuna dair görüşmeler gerçekleştirmek üzere Bağdat’a gitti.

Heyet ilk toplantısını Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ile gerçekleştirdi. Daha sonra referanduma dair Şii Ulusal Koalisyonu ile bir toplantı gerçekleştiren heyet, toplantı sonrası yaptığı açıklamada "Iraklı taraflara referandumun zamanında yapılacağını söyledik" diyerek referandumun 25 Eylül'de yapılacağını söyledi.

Bağdatla son kez referandumu görüşmek için Erbil'den Bağdat'a giden referandum heyeti, Iraklı siyasi taraflarla bir araya gelerek referandum kararına ilişkin görüşmeler gerçekleştirdi. Heyet adına söz alan Kürdistan Demokrat Partisi Politbüro üyesi ve Referandum Yüksek Konseyi üyesi Roj Nuri Şaweys görüşmeler sırasında Kürdistan'ın nihai kararının referandumun yapılması yönünde olduğunu ifade ettiklerini açıkladı. Şaweys açıklamasında tartışmalı bölgeler arasında yer alan Kerkük'te de referandumun yapılacağını açıkladı. "Kerkük'te referandum yapılmasını oranın halkı istiyor. Kerkük'le ilgili kararlara sadece Kerkük halkı karar verir." dedi.

Şaweys şunları söyledi: "25 Eylül'de Referandumdan sonra görüşmelere açığız. Bugün Iraklı siyasi taraflara görüşlerimizi açıkça sunduk. BuradanŞii Ulusal Koalisyonuna teşekkür ediyoruz ve Bağdat'la görüşmelerin devam etmesini istiyoruz. Biz Iraklı taraflara tekrar referandumun zamanında yapılacağını söyledik. referandum Kerkük'te de yapılacak. Kerkük'le ilgili kararlara sadece Kerkük halkı karar verir. Kerkük'te referandum yapılmasını oranın halkı istiyor. Biz Bağdat'a daha önce söylediğimiz şeylerde kararlı olduğumuzu vurgulamak için geldik. Ayrıca refrandumun ertelenmesiyle ilgili söylemler hiç doğru değil."

K24 / Haber merkezi

bottom of page