top of page

Başkan Barzani Erbil’de yüzbinlere seslendi: Başka yol yok

Kürdistan’da yapılacak bağımsızlık referandumu ile ilgili Erbil’de düzenlenen final etkinliğinde konuşan Başkan Mesud Barzani, Kürdistan halkının kendi geleceğini belirleme hakkı olduğunu vurgulayarak, “Referandumdan başka yol yok. Bu karar benim veya siyasi bir partinin değil, halkın kararı” dedi.

Kürdistan’da 25 Eylül’de yapılacak bağımsızlık referandumunun final etkinliği başkent Erbil’de gerçekleştirildi.

Çok sayıda sanatçının sahne aldığı ve Kürdistan Başkanı Yardımcısı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreter Yardımcısı Kosret Resul, Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) Genel Başkanı Selahedin Behadin’in de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasi parti temsilcisinin de katıldığı görkemli etkinlikte coşkulu kalabalığa seslenen Başkan Barzani, Bağdat ile ortaklığın sürdürülemeyeceğini söyledi.

"BÜTÜN YOLLARI DENEDİK"

Irak devletinin Kürdistan halkına karşı gerçekleştirdiği katliamları tek tek sayan Başkan Barzani, "Biz artık Bağdat ile birlikte yaşayamayacağımızın farkına varmış bulunmaktayız. Artık ortaklığın sürdürülemeyeceğini, anayasanın işe yaramayacağının farkına vardık." dedi.

Bağdat yönetimini eleştiren Başkan Barzani, şöyle konuştu: "Bugün Bağdat'ta iktidarı ellerinde bulunduranların Baas rejiminden farkları kalmamıştır. Bize referandumu erteleyin, Bağdat ile diyaloğa geçin diyorlar. Bağdat ile bütün yolları denedik ama hepsi sonuçsuz kaldı. Şimdi tüm yolların tecrübe edildiği birlikteliği nasıl tekrar edelim?"

"BAĞDAT, PEŞMERGEYE SİLAH VERMEDİ"

Dünya devletlerinin her görüşmelerinde Peşmergeyi övdüklerini, kahramanlığından bahsettiklerini dile getiren Başkan Barzani, şunları söyledi: "Evet Peşmerge kahramanlığın en büyüğünü gösterdi ancak canını veren Peşmergeydi. Peşmerge, Bağdat'ın silah vermemesi nedeniyle, eski küçük silahlarla büyük bir terör gücüne karşı savaştı. Hiç bir devlet bu silahlarla bu mücadeleyi sürdüremezdi."

"KÜRT HALKINA ÇEKTİRDİĞİNİZ EZİYET YETMEDİ Mİ?"

Kürdistan'ın bağımsızlık referandumuna karşı çıkan güçlere seslenen Başkan Barzani, "Yüzyıldan fazla bir süredir Kürt halkına eziyet çektirdiniz, yetmedi mi? Hala ceza vermeye doymadınız. Eğer ceza verecekseniz, beni cezalandırın” ifadelerini kullandı.

"REFERANDUM HALKIN KARARI"

Referandumu ne kadar ertelerlerse o kadar zarar edeceklerini vurgulayan Başkan Barzani, "Referandumla ilgili karar iradesi bizim elimizden çıkmış halkımıza geçmiştir ve ben, kendimi halkıma mahçup etmem" diye konuştu.

Kurdistan 24 / Haber Merkezi

bottom of page