Mesud Barzani ve Rusya'dan son dakika referandum açıklaması

IRAK Kürt Bölgesel yönetimi 25 Eylül 2017 tarihinde yapılacak olan referandumla ilgili son dakika kararını açıkladı. Mesud Barzani'den gelen açıklamada geri adım yok. Bu arada Rusya da ilk kez referandumla ilgili resmi bir açıklama yaptı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesut Barzani, 25 Eylül'de yapılması planlanan bağımsızlık referandumuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Mesut Barzani,''Maalesef bize şu ana kadar iyi bir alternatif sunulmadı. Referandumdan sonra Bağdat ile masaya oturacağız'' dedi.

RUSYA'DAN İLK KEZ AÇIKLAMA

Öte yandan Rusya’dan ilk kez Kürdistan Bölgesi’nin 25 Eylül'de yapacağı bağımsızlık referandumu hakkında resmi açıklama geldi. Bugünkü basın toplantısında Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'a Moskova yönetiminin Kürdistan Bölgesi’nde yapılacak olan referandumla ilgili Rusya’nın yaklaşımı soruldu.

Rusya'nın bölge ülkelerinin toprak bütünlüğünden yana olduğunu söyleyen Peskov, Rusya'nın referandum sonucunu tanıyıp tanımayacağı yönündeki soru karşısındaysa, şu an için bu konuda yorum yapmak istemediğini ifade etti.

RUS DEVİNİN KÜRTLERLE PETROL ANLAŞMASI 18 Eylül’de Rus petrol devi Rosneft’ten yapılan açıklamada, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’yle, doğalgaz anlaşması yapıldığı bildirilmişti. Anlaşmaya göre Rosneft, Kürdistan Bölgesi’nden Türkiye’ye uzanacak boru hattı için 1 milyar dolarlık bütçe ayıracak. Söz konusu boru hattıyla, Kürdistan’dan yılda 30 milyar metreküp gaz aktarımı sağlanacak. 2019 yılında iç aktarım için kullanılacak olan boru hattından doğalgaz ihracatı, 2020 yılında başlayacak.

İNTERNETHABER