top of page

Şeyh Said’in torunundan referanduma destek: Bağımsızlık Allah'ın verdiği bir hak

Kurdistan24 / ANKARA – Vural ERİŞMİŞ

Kürt tarihinin öncü liderlerinden Şeyh Said’in torunu Şeyh Abdulilah Fırat, bağımsızlık referandumunun Kürtler için yeni bir yol açtığını belirterek, bağımsızlığın bütün milletlere Allah tarafından verilmiş bir hak olduğunu söyledi. Referanduma karşı çıkmanın halkına ihanet anlamına geldiğini vurgulayan Şeyh Abdulilah Fırat, bunun ne toplum tarafından ne de Allah tarafından kabul edilemeyeceğini dile getirdi.

Türkiye’nin başkenti Ankara’da yaşayan Şeyh Abdulilah Fırat, bağımsızlık referandumu ile ilgili Kurdistan24’e önemli değerlendirmelerde bulundu.

Dedesi Şeyh Said’in, yaşamı boyunca Kürt halkının bağımsızlığı için mücadele ettiğini anlatan Şeyh Abdulilah Fırat, Kürdistan’da yapılacak referandumun aynı mücadelenin bir parçası olduğunu belirterek, “Ben şu anda Kürdistan’da mücadele eden, zalimlere karşı cansiperane, mertçe zalimlerin karşısında durup topraklarının ve dinlerini koruyan herkesi tebrik ediyorum. Allahüteala onlara muvaffak eylesin başarı versin” dedi.

Bazı kesimlerin Müslümanların birlik olması argümanını öne sürerek Kürtlerin bağımsızlık taleplerini önlemeye çalıştığını ancak toplumların kendilerini yönetmeleri için bağımsızlığın tüm milletlere Allah tarafından verilen bir hak olduğuna dikkat çeken Şeyh Abdulilah Fırat, buna karşı çıkmanın dinen de vicdanen de kabul edilemez olduğunu vurguladı.

KUR’AN’IN BİZE VERDİĞİ HAKKI İSTİYORUZ

Şeyh Abdulilah Fırat, şöyle konuştu: “Şimdi biz ne diyoruz Kur’an’ın bize verdiği hakkı istiyoruz. Biz İran’daki, Iraktaki, Suriye ve Türkiye’deki Kürtler devletlerimize ihanet etmedik. Onlar bize zulüm ettiler. Bu zulme karşı biz onlara sadece neden bize zülüm ettiklerini sorduk, İnsani haklarımızı, Kuran'ın, Allah ve peygamberin reva gördüğü hakkı istedik bunun dışında az çok hiçbir şey istemedik. Hak olmadığı zaman, birlik ve eşitlik olmadığı zaman kölelik olur. İşte kâmil insan de köleliği kabul etmez. İnşallah Kuzey Iraktaki Kürtler bir an önce bu zilletten kurtulurlar. Bizim de tek isteğimiz budur.

İHANET ZÜLDÜR, BÜYÜK BİR LEKEDİR

Kürtlerin, referandum sayesinde yüzyıl sonra bağımsızlık için doğan şansı kaçırmamaları gerektiğini belirten Şeyh Abdulilah Fırat, bazı Kürt partilerinin referanduma karşı çıkmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Referandum karşıtlarına, bu tutumlarından vazgeçmeleri çağrısında bulunan Şeyh Abdulilah Fırat, bu kesimlere şöyle seslendi: “Tek bir muhalif bile bizim için züldür, hakarettir, edepsizliktir. Muhalif olanlara sesleniyorum utansınlar. Bu kadar şehit verdik, bu kadar insan katledildi, bu kadar katliam ve kıyım yapıldı hiçbiri aklınıza gelmiyor mu? Bu tavırlarınızın Kürdistan’daki karşılığı ihanettir. İhanet de en büyük lekedir. Ölene kadar insanın üzerinde kalır, çoluk çocuğunun üzerine kalır.”

BAŞKAN BARZANİ SAYGIN BİR İSİM, GÜÇLÜ BİR LİDER

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani’nin, kendileri için de bütün Kürt toplumu için de saygın bir isim ve güçlü bir lider olduğunu dile getiren Şeyh Abdulilah Fırat, bağımsızlık yolunda atılan referanduma öncülük ettiği için kendisine dua ettiklerini belirterek, şunları söyledi: “Mesut Barzani’nin bu davranışından çok mutluyuz kendisine dua ediyoruz. Daha bu yeni ilk adımdır. Hele ilk adımı atalım bakalım Allahuteala bize ne kapılar açacak. Biz hayır kapısını bekliyoruz. İnşallah Allahuteala bize hayır kapısını açacaktır. Güzel ve hayırlı günler göreceğiz inşallah.”

Ünlü Kürt lider Şeyh Said’in torunu Şeyh Abdulilah Fırat, Kürtlerin bu güzel günlere kavuşması için birlik olmalarının şart olduğunu sözlerine ekledi.

bottom of page