top of page

Türkiye, Irak, İran Kürtlere Özür Borçlu

Lütfi KIVANÇ / Güney Kürdistan Federe Yönetiminin bağımsızlık talebi ile referandum kararı bir anda bölge ülkelerini harekete geçirdi. Tepkilerini yine eski alışkanlıkları ile saldırganca dile getiriyorlar. Bin yıldır bu coğrafyada birlikte yaşadıkları, kardeşimiz dedikleri Kürt Milletine karşı duydukları öfkenin tarihsel nedenlerinde hep o geçmişin zora, zulme dayalı egemenliklerini sürdürebileceklerine inanıyorlar.

Çünkü gelişmemiş demokrasileri ile sürdürdükleri diplomaside devletlerin toprak bütünlüğü, egemenlik hakları, iç çatışmalara zemin oluşturma gibi bahanelerle dünya kamuoyunu oyalayacaklarını sanıyorlar.

Oysa ki çağdaş, modern demokratik toplumlarda bu şark Kurnazlığının yeri yoktur, bunu bilmiyorlar. Ayrıca Kürt Milletinin son yıllarda bu coğrafya da yaşadığı bu insanlık dışı baskı ve zulme rağmen özgürlük mücadelesi, Halepçe, Enfal, Daiş'in Ezidi Kürtlere karşı barbarca ve vahşice yaptığı katliamlar ve Kürt Milletinin gösterdiği direniş insanlık vicdanını ve dünya demokrasi güçlerini geçte olsa harekete geçirmiştir. Şimdi bölgedeki gelişmeleri başta ABD, Avrupa ve dünya ülkeleri izliyorlar ve Kürtlere destek veriyorlar.

Kürt Milletinin yüzyıllık rüyası olan ve uğrunda binlerce şehit verdiği en ağır bedellerle bu en demokratik hakkına bölünme paranoyası ile tahammül gösteremiyorlar ve zihniyet olarak bu paranoya nedeni ile son zamanlarda Ak Parti'nin MHP ile oluşturduğu ittifak, Türk İslam Sentezli Faşizan anlayışın soruna yaklaşımı ve devletin tepesinden gelen ses ile "Referandum Kürtlere zarar verir", ortağı Devlet Bahçeli ise "Kürtlerin Referandum ilanı savaş nedenidir..." gibi açıklamaları daha ırkçı faşizan bir öfke ile Kürtlere meydan okuyor tehditlerde bulunuyor ve bu niyetlerini açıkça dışa vuruyor ve "bizim tebaamız olun, ne verirsek onunla yetinin..." demeye getiriyor.

Bin yıldır sürdürdüğünüz bu zihniyet ile bundan sonra da ne Kürtleri, ne dünya kamuoyunu, ne de tarihsel gerçekliği kabul ettiremezsiniz. Kürtler Mezopotamyanin en otoktan yerleşik milletidirler. Kürtler Tarihi geçmişinde sayısız devlet kurmuş Mezopotamya kültürünün mirasçısıdırlar. Bırakın Tebaanız olmayı kendi tebaasında olanlara da hiç bir zaman zulüm yapmamışlardır.

Size tavsiyemiz; Şimdiye kadar Tebaanız olarak gördüğünüz ve zulüm yaptığınız diğer milletlerden özür dilemediniz, bari bin yıldır birlikte yaşadığınız Kürt kardeşlerinizden özür dileyin! Geçmişin o kirli tarihini deşmeyin. Vazgeçin şoven milliyetçi tepkilerinizden!

Uluslararası hak ve özgürlükleri esas alarak birlikte yada ayrı yaşama haklarımızı düşmanlıklarla değil haklarımızın barış ve istikrarı için şiddeti ön görmeyen demokratik hamlelerle geçmişin yaralarını sarmaya çalışmalıyız. Unutmayın ki Milletlerin kendi kaderlerini kendilerinin tayin etme hakkı evrensel bir haktır!

Ve Şunu bilin ki bu hak sizlerin ırkçı, hegemonist ve faşizan isteklerinize göre belirlenemez! Bu gün Ortadoguda sürmekte olan din, mezhep, etnik kimlik çatışmaları, radikal terör odakları ve vekalet savaşlarının insan kanı üzerinde sürdürülen kirli hesapları ile cehenneme dönmüşken demokratik olmayan iktidarların halklarına verebilecekleri bir gelecek olmayacaktır..

Lütfi KIVANÇ 09.09.2017

bottom of page