Referandum Yüksek Konseyi'nden 6 önemli karar

Kurdistan 24 /Haber Merkezi

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani başkanlığında toplanan Referandum Yüksek Konseyi, Kürdistan Parlamentosu'nun aktifleştirilmesi ve 25 Eylül'de gerçekleştirilecek bağımsızlık referandumu çalışmalarıyla ilgili önemli kararlar aldı.

Bağımsızlık referandumuyla ilgili Kürdistan, Irak ve dünyadaki güncel siyasi gelişmelerin tartışıldığı toplantı ardından Referandum Yüksek Konseyi'nden yapılan açıklamada Kürdistan Demokrat Parti (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasında Kürdistan Parlamentosu'nun aktifleştirilmesi için varılan anlaşmanın tarihi bir adım olduğu vurgulandı.

Toplantıda 6 önemli kararın alındığının belirtildiği açıklamada kararlar şöyle sıralandı:

Bağımsızlık referandumu, Kürdistan idaresi dışındaki Kürdistan toprakları dahil olmak üzere tüm Kürdistan'da 25 Eylül'de gerçekleştirilecektir.

Bağımsızlık referandumu için gerekli ulusal birlik temelinde Kürdistan'daki tüm siyasi tarafların referanduma desteğinin sağlanması için gerekli siyasi çalışmalar aksatılmadan sürdürülecek.

Referandum Yüksek Komisyonu, Kürdistan'daki tüm dini ve etnik kesimlerin taleplerini dikkate alacak ve bu talepleri ortaklaştıracak.

Referandum Yüksek Komitesi'nde temsilcisi bulunan tüm siyasi taraflar, Kürdistan Parlamentosu'nun 14 Eylül'de açılıp ilk oturumunu gerçekleştirmesi konusunda karar birliğine varmıştır.

Referandum Yüksek Konseyi, referandumla ilgili pratik çalışmaları için Referandum ve Seçim Bağımsız Yüksek Kurulunu destekleyecek ve çalışmalarını daha süratli yapması için hükümet ve tüm siyasi tarafların da kurula destek vermelerini bekliyor.

Referandum Yüksek Konseyi, Referandum sürecini gözlemlemeleri için Kürdistan ve uluslararası Sivil Toplum Kuruluşlarına çağrıda bulunuyor.