top of page

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, yayımladığı mesajda...

Başkan Barzani Kürdistan halkı ve kamuoyuna hitaben bir açıklama yayımladı.

Başkan Barzani ‘‘Kürdistan halkı Irak hükümeti ile bir asırlık tecrübe yaşadı. Bu ortaklıkta sürekli enfal ve kimyasal saldırılara maruz kaldı. Kürdistan halkı sorunlarını savaştan uzak ve barışçıl bir yol ile çözmek için referanduma karar vermiş, bağımsızlığa doğru adım atmaktadır’’ ifadelerini kullandı.

Atılan adımın Kürdistan halkının en doğal ve meşru hakkı olduğuna dikkat çeken Başkan Barzani, hiçbir uluslararası yasa ve insani normlar ile çelişmediğini belirtti.

Başkan Barzani, referandumun Irak’ta yaşayan hiçbir etnik ve dini gruba karşı bir adım olmadığını yineleyerek ‘‘Bu adım Irak halkları ile Kürdistan halkı arasındaki tarihi ilişkilerin temellerini sağlamlaştıracaktır’’ dedi.

Başkan Barzani açıklamasının devamında ‘‘Kardeşlik ve birlikte yaşama kasteden her türlü açıklamanın halkımızın değerleri ve bizim siyasetimiz ile bağdaşmadığı gibi Kürdistan’ın kardeşçe birlikte ve hoşgörü kültürüne de terstir’’ dedi.

Barzani açıklamasının devamında Kürdistan halkı ve kamuoyuna şu sekilde seslendi: ‘‘Bağımsızlığa doğru adım attığımız bir dönemden geçiyoruz. Irak’ın önceki rejimden kalan kesimlerin Kürdistan halkı ile Irak halkları arasındaki kardeşliği bozamıyacaklardır. Referandum Kürdistan halkı ile Irak halkları arasındaki dostluk ve kardeşliği derinşetirecek ve güçlendirecektir. Diktatör rejime karşı Irak halkları ile Kürdistan halkı aynı mevzide bedel vermişti.

Kürdistan vatandaşlarından, iradelerini ortaya koyarken Kürdistan halkının etnik ve dini farklılıklara karşı tarih boyunca göstermiş olduğu ortak yaşam ve hoşgörü kültürünü korumalarını istiyorum. Iraklı kardeşlerimiz şunu iyi bilmelidirler ki; Irak’ın tek parça olarak kalmamasının, ortak yaşamanı yürütülemesinin sorumlusu Kürdistan halkı değildir. Irak rejimin Kürdistan halkı üzerinde yürüttüğü inkar ve yok sayma siyaseti Irak’ın toprak bütünlüğünün ve birlikte yaşmın korunamamasının ana nedenidir’’

bottom of page