top of page

Başkan Barzani'den "Eylül Devrimi" mesajı: Dünya, halkımızın bağımsızlık haykırışını d

Büyük Eylül Devrimi'nin 56. yıldönümü vesilesiyle mesaj yayımlayan Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, Eylül Devrimi'nin inancın Kürdistan'da ortaya çıkardığı irade olduğunu söyledi.

Kürdistan halkının özgürlük ve bağımsızlığını bütün dünyaya duyuracağı 25 Eylül'e iki hafta kalmasına denk bir tarihe rast geldiğinin vurgulayan Başkan Barzani, 25 Eylül bağımsızlık referandumunun Eylül Devrimi'yle birlikte diğer bütün devrimlerin hediyesi ve ödenen bütün bedellerin ürünü olduğunu ifade etti.

Diğer bütün devrimlerle birlikte Eylül Devrimi'nin tek amacının özgürlük ve bağımsızlık olduğunun altını çizen Başkan Bazani, "Kürdistan halkı "bağımsızlığa evet" şiarı ile 25 Eylül'de yeni bir tarih yazacak." dedi. Başkan Barzani mesajında şunları söyledi:

Bütün Dünya ve dünya siyasetinin karar merkezleri, Kürdistan halkının özgürlük haykırışına kulak vermeli. 182 bin Enfal kurbanı, 5 bin Halepçe şehidi ve on binlerce yaralısı, 8 bin Barzani'nin Enfal'i ve 12 bin Feyli Kürd gencin şehit edilmesi görülmelidir. Halkımızın evlatlarının kanı boşa akmamıştır. Bunun için 25 Eylül'de "bağımsızlığa evet" diyerek dünyanın vicdanına seslenelim.

Başkan Barzani mesajının sonunda 56. yıldönümünde Büyük Eylül Devrimi'nde canını feda ederek şehitlik mertebesine ulaşmış tüm Kürdistan halkının evlatlarını anarak, "Kürdistan'ın kahraman Peşmergelerine ve vefakar Kürdistan halkına selam olsun." dedi.

Kurdistan 24 / Haber Merkezi

bottom of page