Haşdi Şabi’nin Kerkük tehditlerine yanıt: Size papuç bırakmayız

Kurdistan 24 / Haber Merkezi - Kürdistan’ın bağımsızlık referandumu yaklaşırken, bazı Iraklı yetkililer ile İran destekli Şii milisleri Haşdi Şabi’den özellikle Kerkük’e yönelik artan tehditlerine Kerkük’teki Kürt yetkililerden sert yanıtlar geldi.

Bağımsızlık referandumunu engellemeye yönelik tehditlere cevap veren Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Germiyan-Kerkük Sözcüsü Selah Delo, bu tehditlere papuç bırakmayacaklarını belirterek, şunları söyledi: “Bugüne kadar Kerkük sınırında 250 Peşmerge şehit oldu yada ölüp yaralandı. Kürdistan Peşmerge Güçleri, Kerkük halkının desteğiyle her zaman sınırları koruyabilir. Şimdi de bu tehditlere karşı hiçbir korkumuz yok. Kerkük halkının kararına bu tehditler hiçbir şekilde etki etmez.”

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Kerkük Merkezi Başkan Yardımcısı Rewend Mehmud da, tehditlerle ilgili olarak, “Her saldırının hesaplanması gerekir ve bu toprakların her türlü saldırıya karşı korunması, gözetlenmesi gerekir” diye konuştu.

HAŞDİ ŞABİ: TEHDİTLER BİREYSEL

Kerkük’ün bazı ilçelerinde Peşmerge ile Haşda Şaibi mevzileri yan yana ve birbirleriyle iletişimleri de bulunuyor. Buradaki bazı Haşdi Şabi güçlerinden sık sık Kürtlere yönelikler yapılıyor.

Kurdistan24’e konuşan Haşda Şabi İmam Eli Tabur Komutanı Muhin Selman, söz konusu tehditlerin bireysel olduğunu öne sürerek, “Şii yürürlüğün karar ve yönelimlerin arkasındayız. Yürürlük bizden sorunları barışla ve konuşarak çözmemizi istiyor. Yürürlüğün destekçileri de çözümün güç ve kan dökülmeyle olmasını istemiyor” demesine karşın, bölgedeki Peşmerge güçleri olası saldırılara karşı tüm hazırlıklarını tamamlamış durumda.

PEŞMERGE KOMUTANI: HER TÜRLÜ SALDIRIYA YANIT VERİRİZ

Kerkük’ün güneyindeki Peşmerge Güçleri’ne bağlı 1.Alay Komutanı Moqedam Rukin Hemen Hesen, “Söyledikleri şeyler bizim için önemli değil. Bunun yanında da bu sınırın korunması için her türlü saldırı ve tehditlere karşı hazırlıklarımızı tamamlamış bulunmaktayız. Bu yapılmış olan tehditler yerine getirilirse biz de bunları çok kolay bir şekilde kıracağız” diye konuştu.