top of page

Kürdistan’dan tarihi mesajlar: Bayrak da marş da değişebilir

Kurdistan24 / Haber Merkezi - Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, Erbil’de azınlık temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda tarihi mesajlar verdi.

Kürdistan’ın, Kürdistan’da yaşayan herkesin, her kesimin ülkesi olduğunun altını çizen Başkan Barzani, Kürdistan’ın sembollerinin tüm kesimleri kapsayacak şekilde değiştirilebileceğinin mesajını verdi. Başkan Barzani, “Sizin mutlu olacağınız ve tatmin olacağınız bir iş yapacağız. Birlikte olmak istemezseniz de bu sizin kararınızdır. Bunun için başka bir çözüm bulabiliriz. Sizin keyfiniz nasıl isterse. Oy verirseniz sağolun, varolun vermezseniz de bu sizin özgürlüğünüzdür. Ulusal marş konusunda bir endişeniz varsa Ey Reqib konusunu dahi tartışmaya açmaya hazırız.”

BÜTÜN BİLEŞENLERİ KAPSAYACAK BİR BAYRAK

Başkan Barzani’nin bu konuşmayı yaptığı saatlerde Kürdistan Başkanı Başdanışmanı Hemin Hewrami kendi twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Bağımsız bir Kürdistan için, yeni bir milli marşa ihtiyacımız var, bayrağı diğer bileşenlerin işaretlerini de içerecek şekilde değiştiriyoruz. Dini ve etnik bileşenlerin haklarını teminat altına alacak bir sistem, anayasa ve kurumlar olmalı.”

bottom of page