top of page

Mardinli paraşütçüden referandum için destek uçuşu

Kurdistan24 – MARDİN / Mahir Yüksel

Kürdistan’da 25 Eylül’de yapılacak olan bağımsızlık referandumuna bir destek de Mardinli yamaç paraşütçüsü Tarık Ayebe’den geldi. Ayebe, referanduma destek olmak amacıyla 25 Eylül’de Hewler Kalesi’nden Kürdistan bayrağıyla destek uçuşu gerçekleştirmeyi planladığını söyledi.

Derik yakınlarındaki 350 metre yükseklikteki Ergebaba Tepesi’nde referandum ile ilgili Kurdistan24’e konuşan yamaç paraşütçüsü Tarık Ayebe, Irak'ta yaşayan Kürtlerin kendi kaderinkilerini tayin etme haklarının olduğunu belirterek, “25 Eylül'de bağımsızlık referandumunu yapacaklarını duydum. Bu referanduma ben de kendi sporumla nasıl destek olabilirim diye düşündüm. Ben de 25'e Eylül’de Hewlêr semalarında uçmayı planlıyorum. İnşallah o zaman da hava şartları müsait olur, orada da Kürdistan bayrağıyla referanduma destek uçuşumuzu gerçekleştireceğiz” dedi.

Mardin’i Derik ilçesinde yaşayan Ayebe, aynı zamanda Derik Bakur Sportif Havacılık Kulübü Başkanlığını da yapan Ayebe, bölge şartlarının paraşütçülük sporu için uygun olduğunu belirterek, paraşütçülüğü yaygınlaştırmak istediğini söyledi.

bottom of page