top of page

Ezidi soykırımı ABD dini özgürlükler raporunda

Kurdistan24 / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2016 Uluslararası Dini Özgürlük Raporu'nu yayımladı.

Donald Trump'ın ABD Başkanı olmasının ardından paylaşılan ilk dini özgürlük raporunu açıklamak için Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Türkiye, Çin ve Orta Doğu ülkelerine eleştiriler yöneltti.

2016 Uluslararası Dini Özgürlük Raporu, dünyada yaklaşık 200 ülkenin durumlarını inceliyor, hükümetler, yasadışı örgütler ya da bireyler tarafından yapılan din özgürlüğü ihlallerini ortaya koyuyor.

ABD Dışişleri Bakanı, Donald Trump yönetiminin Orta Doğu’da önceliğinin katliama maruz kalan Ezidi Kürtler ve diğer azınlıkların korunması olduğunu belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yayımladığı raporda, geçen yıl olduğu gibi bu sene de, DAİŞ'in Suriye ve Irak'ta Ezidi, Hristiyan ve Şii azınlıklara yönelik "soykırımda" bulunduğu ifade edildi.

TÜRKİYE’YE ELEŞTRİ

Raporun Türkiye ile ilgili bölümüne ilşkin de konuşan Tillerson, "Türkiye'deki yetkili makamlar, bazı dini azınlık gruplarının insan haklarını kısıtlamayı sürdürüyor ve bazı topluluklar uzun süreli mülk ihtilafları yaşamaya devam ediyor" ifadesini kullandı.

ABD Kongresi tarafından görevlendirilen diplomatlarca hazırlanan dini özgürlükler raporun Türkiye'ye ayrılan bölümünde, Alevilerin "protesto ve şiddet tehditleriyle karşılaştığı" ifade edilirken, "Yahudi, Protestan ve Sünni Müslümanlara yönelik de şiddet tehditleri vardı" denildi.

bottom of page