Lavrov: Referanduma Kürt halkının talebi olarak bakıyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi yapılması planlanan bağımsızlık referandumu hakkında konuştu. Lavrov, "Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi" dedi.

‘BAĞIMSIZLIK KONUSUNDA KOMŞU DEVLETLERİN DÜŞÜNCELERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALI’

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde yapılacak bağımsızlık referandumunu da değerlendiren Lavrov, şöyle devam etti:

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rudaw televizyonuna konuştu.

“Biz referanduma Kürt halkının talebi olarak bakıyoruz. Anladığımız kadarıyla Kürt otonom bölgesi sakinlerinin büyük bir bölümü referandumun yapılmasını destekliyor.

Bu meselede son karar verildikten sonra, siyasi, jeopolitik, demografik ve ekonomik sonuçlarına ilişkin her şey düşünülecek. Kürt sorunu şimdi yeni Irak sınırlarından çıktığına göre, bazı komşu ülkelerinizin bütün mesele ve sorunlarını etkileyecektir. Bu açıdan söz konusu sorun, yani Kürt sorunu, bölgedeki mevcut sorunların çözümünde büyük bir rol ve büyük bir yere sahip. Kürt halkının, talebini, barışçıl çerçevede göstermesini ve referandum sonuçlarının gerçekleştirilmesinin de barış içinde olacağını ümit ediyoruz. Daha önce de dile getirdiğim gibi, Irak’ın komşularının düşünceleri göz önünde bulundurulmalı. Anladığım kadarıyla Kürt otonom bölgesi başkanlığı komşu ülkelerle irtibat içinde. Irak devletinin bütün komşularının başkentleriyle.

Karşılıklı saygının göz önünde bulundurulduğu bir süreçte, Erbil ve Bağdat’ı desteklemeye hazırız. Tarihin de gösterdiği gibi, seçim bir günde bütün sorunların çözümü anlamına gelmez. Tekrar ediyorum. Bu süreç çok önemli, Kürt sorunu bütün bölge açısından önemli olduğu için yavaşça ve ciddi bir şekilde yaklaşılmalı.”