top of page

Büyük bedel ödeyenler özgürlüğün değerini iyi bilir

Kurdistan 24 / Haber Merkezi - Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, Kürdistan Dini Alimler Toplantısı’nda yaptığı bağımsızlık ve referanduma dair önemli mesajlar verdi.

Erbil’deki toplantıda konuşan Başkan Barzani, referandumun sadece Kürt halkı için değil Kürdistan’daki bütün halklar için olduğunu vurguladı.

Referandumun zamanlamasının uygun olduğunu dile getiren Barzani, referanduma karşı çıkanların güçlü bir alternatiflerinin olmadığını belirterek, "Bağdat'a çok kez anayasanın ihlal edilmeye devam edilmesi durumunda Kürdistan'ın ayrılacağını söyledik" dedi.

BAĞDAT SAYISIZ KEZ SORUN ÇIKARDI

Özgürlükleri için bedel ödeyenlerin özgürlüğün değerini iyi bileceğini vurgulayan Kürdistan Başkanı Barzani, referandum konusunda bütün tarafların mutabık kaldığını belirterek, "Irak anayasayı çiğnememiş olsaydı bu sorunları yaşamazdık. Kürdistan halkının ekmeğini kesmek ise bambaşka bir suçtur." diye konuştu.

KÜRTLER VE SUNNİLER KENARA ATILDI

Erbil - Bağdat ilişkilerine de değinen Başkan Barzani, "Irak, Kürdistan'ı gerçek bir ortak olarak görmek yerine 4 bin 500 köyü viran etti. Araplaştırma politikalarının yanı sıra Kürdistan'ın birçok yerinde kimyasal gazlarla soykırım uyguladı." dedi.

Irak’ın sayısız kez anayasayı ihlal ettiğini de hatırlatan Kürdistan Başkanı Barzani, 2003’ten sonra Irak Hükümeti’nin toplam 55 maddeyi ihlal ettiğini, aynı zamanda Kürtlerin ve Sunnilerin kenara atılmış olduğunu söyledi.

Irak’ın federal bir yapıya geçmesi için büyük hamleler yaptıklarını belirten Başkan Barzani, 2004’te Irak ordusu içerisinde Kürtlerin oranının yüzde 40 olduğunu ancak şu anda bu oranın sıfır olduğunu dile getirdi.

bottom of page