top of page

Hesenan Aşireti’nden referandum desteği: Kürdistan’ın komşularına yararı olur

Kurdistan24 / BİTLİS – Hasan KÖSEN

Muş, Van, Urfa, Diyarbakır, Erzurum ve Bitlis’in etkin aşiretlerinden Hesenan Aşireti’nden, 25 Eylül’de Kürdistan’da yapılacak bağımsızlık referandumuna destek geldi. Aşiretin önde gelen isimlerinden Hacı Muzaffer Rızabeytorunları, Kürdistan’ın bağımsızlığının Türkiye’deki Kürt meselesinin çözümüne de katkı sağlayacağını söyledi.

Kurdistan24’e açıklamalarda bulunan Hesenan Aşireti’nin lideri Halid Bey’in (Xalid Begê Hesenî) torunlarından Hacı Muzaffer Rızabeytorunları, “Kürdistan zaten 26 yıldır devlettir. 26 yıldır kendi kendini idare ediyor. Nizamı, intizamı, güvenliği, gümrük kapısı, ticareti var. Kürdistan’ın kimseye bir zararı olmamıştır. Hem halkına hem de komşularına yararı olmuştur. Ne İran’a, ne Türkiye’ye, ne Irak’a ne de Suriye’ye bir zararı olmuştur. Araplarla da çatışmalı süreçten sonra da bir sorunları olmamıştır.” dedi.

“KÜRDİSTAN’IN TÜRKİYE’YE OLAN EKONOMİK ETKİSİ BÜYÜKTÜR”

Türkiye ve Kürdistan’ın ticari ilişkilerin önemine değinen Rızabeytorunları, şöyle konuştu: “Türkiye’nin ekonomisinin ciddi bir kısmını ayakta tutan da Kürdistan Bölgesi’dir. Kürdistan’ın Türkiye’ye çok büyük faydası var. Eğer Türkiye’nin Kürdistan ile bu ticareti olmasaydı şimdi ekonomik olarak, İran, Suriye gibi, komşu ülkeler gibi krizin içindeydi. Türkiye’nin dışında çevre ülkelerin hepsi krizdedir. Türkiye’nin bu istikrarının sebebi Kürdistan’dır. Ve referandum da inşallah ‘Evet’ ile sonuçlanacaktır. Biz ‘Evet’ diyoruz, ‘Evet’i istiyoruz. Ve Kürdistan ilan edildiği takdirde Türkiye’deki çatışmaların, fitnenin söneceğine inanıyorum.”

“BARZANİ AİLESİNİ SEViYOR VE DESTEKLİYORUZ”

Barzani ailesine karşı duyduğu derin sevgi ve saygıyı dile getiren Rızabeytorunları, şunları söyledi: “Barzani ailesini seviyoruz, destekliyoruz. Ve çünkü onların tutumu, yönetimi bizim örf ve adetlerimize, dinimize, inancımıza uygundur. Haklı çalışmaları vardır. Haksızlıkları olmadığından dolayı biz onları savunuyoruz ve onların yanındayız. Onlara çok teşekkür ederiz, çok çalışmışlar. Şimdiye kadar böyle bir devleti teşkil ettiklerinden dolayı kendilerine saygı ve sevgiler sunar muvaffakiyetler dilerim.”

bottom of page