top of page

Üç Yıl Sonra Hala Binlerce Yezidi Kadın IŞİD'in Elinde

Yezidiler, IŞİD’in 3 Ağustos 2014’te Sincar’a saldırmasının, yakın tarihte işlenen 74’üncü soykırım olduğunu söylüyor.

O gün IŞİD militanları, onlarca yaşlı insanı toplu olarak katletti. Koço köyündeki katliamdan kurtulan Ali İsmail’in yaşadıkları hafızasından silinmiyor: “Allah-ü Ekber diye bağırdılar. İnsanları vururken de kaydettiler. Bizi, bir çiftlikte kurşuna dizdiler. Dördüncü gruptaki 30 erkekten biriydik. Bazı gruplarda 45 bazılarında 50-60 erkek vardı. “Bazıları hayatta, tekrar ateş edin” diye bağırdılar. Üçüncü seferde, “Kafalarını hedef alın” dediler."

IŞİD, binlerce sivili de Sincar bölgesinden sürerek, çoğunu aslında ölüme yolladı.

İki oğlunu kaybeden bir baba, çocuklarının susuzlukan ölmelerini görmek zorunda kaldığını anlatıyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, radikal İslamcı örgüt, binlerce kişi kaçırdı, genç kızlara tecavüz etti ve köle olarak sattı.

IŞİD’in vahşi saldırıları, geride 20’den fazla toplu mezar bıraktı.

15 Ağustos 2014’te IŞİD, Koço köyünde yüzlerde yaşlı kadın ve erkeği öldürdü. Yüzlerce genci esir aldı ve köle ticaretinde kullandı.

Örgüt, Yezidi çocuklarını cihatçı okullara yerleştirdi; intihar saldırılarında kullandı; Yezidiler’i, inançları yüzünden hedef aldı.

Saldırılar, ABD Kongresi, Dışişleri Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler dahil birçok platformda “soykırım” olarak tanımlandı.

IŞİD’in Sincar’da Yezidiler’e saldırıları, ana amaçlarından birine, Müslüman olmayan azınlıkları yok etmeye yönelikti.

Halen 3 bin Yezidi kadının, IŞİD’in elinde olduğu tahmin ediliyor.

Irak hükümetiyle Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi arasındaki bu tartışmalı bölgede birçok köy hala IŞİD kontrolu altında. Hayatta kalanlar, yaşadıkları trajedinin üçüncü yılını geride bırakıyor. Siyasi ve ekonomik kriz nedeniyle de evlerine dönme umutlarıysa çok az.

www.amerikaninsesi.com

bottom of page