top of page

Barzani'lerin Feodal olduğunu söyleyenler

Barzani'lerin Feodal olduğunu söyleyenler kara-cahil insanlar. Kendi kültür ve tarihlerinden zerre kadar haberi yoktur. Bu bilişim çağında cahil kalmak için aptalca sıkı bir mücadele vermek gerekir. Çünkü heryerden beynimize bilgi akıyor. Bu akışı durdurmak için cahilce bilgi ile savaşmak lazım.

1903 yılında Kürdistan Milli Mücadelesi için mücadele kararı almış tüm kişi, kesim, aşiretlere Barzani denir.

Sebebi de kararın Barzan adlı köyde alınmasıdır. Mustafa Barzani ve ailesi Barzanlı da değildi.

Mesela İstanbul'da Kürt Milli Mücadelesi için çalışan Ahmet Önal bey ve herkes doğal Barzani'dir.

Barzani aşiret ismi değildir; Devrimci mücadele birliğinin adıdır. Kırımız keving/şaşik/sarık kullanmalsırnın sebebi de bu harekete tabii bir gencin Türkler tarafından esir alınarak başındaki kırmızı renkte olan ile idam edilmesi idi. Ondan Sonra o kırmızı renkli şaşik Barzani hareketi tarafından kullanılmaya başlandıç Verilen mesaj şuydu: "Kürtler, Barzani devrimcileri idam ve ölümlerle bitmez". Nitekim Barzani'lerin 1903 gibi erken bir tarihte aldıkları kararlardan bazıları şöyle;

- Toprağın zenginlerden, ağalardan alınıp halka eşit dağıtılması. - Kadın'a baskının, zorla evliliğin yasaklanması. - Kürtçe'nin eğitim dili olması v.s.

Nitekim kendine Ağa diyerek, emrindekilere zulmettiklerinde Barzaniler o ağaları cezalandırırdı. Mesela bir defasında, bir çalışanının ayağını kıran ağanın ayağının aynı çalışanı tarafından kırılması kararı alınmıştı.

Barzani düşmanlığı Kürdistan Milli Mücadelesi düşmanlığından geliyor. Nitekim bunu yalan-dolan haberlerle, sahte tarihi bilgilerle sağlayanların kendileri şunu diyor: "Barzanileri bitirmek Kürtlerin devlet ve toprak davasını bitirmektir. Onun için saldırıyoruz".

Şimdi Barzani liderliğindeki Kürdistan'da resmi dil sayısı 5, diyanetteki din temsilcisi sayısı 8 (8 dinin eşit yetki ile kendi temsilcisi var). Sadece bu ikisi bile başlı başına dünyada eşi olmayan ileri demokratik uygulamalar. Bunlar varken Barzani'leri "aşiertçi" "feodal" olarak tanımlamak cehallettir.

www.bircabelek.com

bottom of page