PDK-T: Çölaşan’ın yazısı hastalıklı bir ruh halinin tezahürüdür

Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-T) köşe yazısında Kürdistan Başkanı Mesut Barzani’ye ve Kürtlere ağır hakaretler yapan Sözcü gazetesi yazarı Emin Çölaşan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sözcü gazetesi yazarı Emin Çölaşan’ın 28 Şubat tarihli Kürtleri ve Kürdistan Başkanı Mesut Barzani’ye ağır hakaretler içeren “Bu adi herif yine Türkiye’de” başlıklı yazısı hakkında bir suç duyurusu daha geldi.

Şırnaklı avukat Ali Bayram ve Diyarbakır Barosu’nun ardından Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi de (PDK-T), Çölaşan hakkında suç duyurusunda bulundu.

PDK-T’nin avukatı Neşet Bilek tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen suç duyurusu dilekçesinde Çölaşan’ın Türk Ceza Kanunu’nun 216. Maddesine göre halkı kin ve düşmanlığa tahrik, hakaret ve aşağılama suçlarından cezalandırılması istendi.

PDK-T’nin şikayet dilekçesinde Irak’ın Birleşmiş Milletlere üye bir ülke olduğu hatırlatılarak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Başkanlığı ve bayrağının bağımsız bir ülke olan Irak’ın uluslararası itibara ve kabule sahip anayasasında güvence altına alınmış, tanınmış ve tanımlanmıştır deniliyor.

PDK-T yönetimi de adı geçen şahsın seviyesiz ve sorumsuzca yaptığı hakaretamiz ifadelerin şahsın en basit ifadeyle ırkçı ve Kürt düşmanlığına dayanan bulanmış bakış açısının bir dışa vurumu olduğunu, adını bile anmak istemedikleri şahsın hastalıklı ruh halinin bir tezahürü olarak gördüklerini belirterek bu zavallı şahsı ve düşüncesini lanetlediklerini ve mahkum ettiklerini ifade ettiler.