top of page

Diyarbakır Barosu, Emin Çölaşan hakkında suç duyurusunda bulundu

Diyarbakır Barosu, Kürdistan Başkanı Mesud Barzani ve Kürdistan Bayrağı hakkında kaleme aldığı yazı nedeniyle, Sözcü gazetesi yazarı Emin Çölaşan hakkında suç duyurusunda bulundu

Diyarbakır Barosu, Emin Çölaşan hakkında suç duyurusunda bulundu. Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen imzasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen dilekçede, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama” suçu gerekçe gösterildi.

Diyarbakır Barosu’nun başsavcılığa sunduğu dilekçede, Mesud Barzani ve Kürdistan Bayrağı hakkında yazılan yazıyla Emin Çölaşan’ın ifade özgürlüğü sınırlarını aştığını ve kamu barışını tehdit eder nitelikte ifadeler kullandığını vurguladı.

Baro’nun dilekçesinde, “Çölaşan, Mesud Barzani’nin şahsına ve ulusal sembol niteliğindeki bayrağa karşı yazdıklarıyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçunu işlemiştir” denildi.

Diyarbakır Barosu, Emin Çölaşan hakkında soruşturma işlemlerinin yapılarak kamu davası açılmasına karar verilmesini talep etti.

Diyarbakır Baronun ' suç duyurusu ' başvurusu Kurd Milletinin sevgi, sevinç, saygıyla yorumlandı. BİRCABELEK REDAKSİYONU Diyarbakır Barosuna başarılarının devamını diler.

bottom of page