top of page

Adıyaman'da 5.5 Büyüklüğünde Deprem: 30 Kişi Yaralı

Kandilli Rasathanesi14.07'de 5.8 büyüklüğünde bir deprem olduğunu açıkladı. Kandilli ardından meydana gelen depremin büyüklüğün 5,5 olarak revize etti. İlk belirlemelere can kaybının olmadığı öğrenildi. Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat, "İlçe merkezinde ölü yok. Belediye binası, hükümet Konağı yıkıldı. Yıkılmayan ev yok." diye konuştu. Adıyaman Valisi Abdullah Erin de yaptığı açıklamada, 30 kişinin yaralandığını söyledi.

GÜNEYDOĞU SALLANDI

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Merkezi'nin, merkez üssünüAdıyaman'ın Samsan İlçesi olarak saptadığı deprem saat 14.07'de meydana geldi. Yerin 10 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem Adıyaman'ın yanı sıra Gaziantep, Şanlıurfa,Malatya, Diyarbakır, Kayseri, Elazığ, Mardin, Osmaniye, Kahramanmaraş, Batman, Siirt veKilis'te de şiddetli hissedildi.

İKİ DEPREM DAHA OLDU

Samsat'ta 5,5 şiddetinde gerçekleşen depremin ardından yerin 7 kilometre altında 4,2 ve 4.4 şiddetinde iki deprem daha meydana geldi.

Akdamar Köyü Muhtarı: Köyümüzün Yarısı Yıkıldı

AFAD 5.5 OLARAK AÇIKLADI

AFAD Deprem Dairesinin tespitine göre, saat 13.07'de Adıyaman'ın Samsam ilçesinde 5,5 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

VALİ AÇIKLADI: 30 KİŞİ YARALANDI

Adıyaman'da, yaşanan şiddetli depremle ilgili Adıyaman Valisi Abdullah Erin yaptığı açıklamada, 30 kişinin yaralandığını söyledi. Vali Erin, "Hastanemize şuana kadar itikal eden 30 tane yaralımız var. Ama hayati tehlikesi olan bir yaralımız da yok. Ben bu vesileyle bütün hemşehrilerimize, Adıyaman'ımıza geçmiş olsun diliyorum. Ölü yok can kaybı yok dediğim gibi bize de teselli veren de o zaten bu 30 yaralımızın çoğu da tedavi görmek suretiyle taburcu edilebilecek durumdalar. Enkaz altında kalan vatandaşımız şuana kadar yok" dedi.

ADIYAMAN MERKEZ'DEKİ CAMİ MİNARESİNDE HASAR MEYDANA GELDİ

Bu arada, deprem nedeniyle Adıyaman merkezdeki Musalla Caddesi'nde bulunan Musalla Camisi'nin minaresinde hasar meydana geldi. Olay yerine ulaşan itfaiye ekipleri, bazı bölümlerinde çatlamalar görülen minareyi yıkmak için çevrede güvenlik önlemi aldı.

Musalla Mahallesi'nde bir evin çatısında da hasar meydana geldiği öğrenildi.

AFAD BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

Adıyaman Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Başkanı Osman Ertuğrul Altuğ, Adıyaman'ınSamsat ilçesinde meydana gelen depremle ilgili hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü belirterek, "İlçeye bağlı bazı köylerde hasar olduğu yönünde bilgiler var. Can kaybı olduğuna dair henüz bilgi gelmedi." dedi.

Altuğ, ekiplerine çevre illerden de ekiplerin destek verdiğini aktardı.

Deprem Prof'u Uyardı: Bölge Riskli Bölge Dikkatli Olmak Lazım

SAMSAT BELEDİYE BAŞKANI: HÜKÜMET KONAĞI YIKILDI, 5 YARALI VAR, CAN KAYBI YOK

Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat, NTV canlı yayınına katılarak olaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Fırat, "Birçok bina yıkıldı. 5 kişi hafif yaralı. İlçedeki okul da yıkıldı ancak öğrenciler sarsıntıyla beraber dışarı çıktı, ardından okul yıkıldı. Belediye binası,hükümet Konağı, Kaymakamın evi yıkıldı. Yıkılmayan ev yok. Köylerden pek fazla haber alamıyoruz. Diğer köylerden haber almak için araç gönderiyoruz. Samsat halkı panik içerisinde" ifadelerini kullandı.

Fotogaleri: Adıyaman'daki Korkutan Depremden İlk Kareler

MUHTAR: AKDAMAR KÖYÜNÜN YARISI YIKILDI

Gelen ilk bilgilere göre depremlerde can kaybı olmadı. Adıyaman'a bağlı Akdamar köyünün muhtarı Necmettin Öztürk, CNN Türk canlı yayınında yaptığı açıklamada, "Büyük bir deprem oldu. 15 ev yıkıldı. İki yaralı var. Ulaşan ekip olmadı. Köyümüzün yarısı yıkıldı. Evler girilemez durumda." dedi. Depremde 2 kişinin yaralandığı öğrenildi.

UZMANLAR UYARDI

Adıyaman merkezli art arda yaşanan depremlerin ardından uzmanlar ilk değerlendirmelerde bulundu. Uzmanlar artçı sarsıntıların akşam saatlerine dek devam edebileceğini ve bu sarsıntıların 4.0 büyüklüğüne kadar çıkabileceği konusunda vatandaşları uyardı.

Deprem, Türkiye'nin ikinci büyük fay hattı olan Doğu Anadolu fay hattı üzerinde meydana geldi...

AK PARTİ ADIYAMAN VEKİLİ AYDIN: GEREKLİ TEDBİRLER ALINDI

TBMM Başkanvekili ve AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, "Yerleşim birimlerine ulaşılmaya çalışılıyor. Can kaybı veya yaralı bildirilmedi. Köylerde hasarlı olan birkaç yapıdan bahsediliyor. Okullarda ve işyerlerinde gerekli tedbirler alındı, boşaltıldı. AFADyetkilileri görev başında" açıklamasında bulundu.

BELEDİYE BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, "Hafif hasarlı binalar var. Gereken önemleri aldık" dedi.

Güneydoğu Beşik Gibi! Şanlıurfa'da 4.6 Büyüklüğünde Deprem Oldu

bottom of page