top of page

“TKDP kendisini feshedecek mi” türünden tuhaf sorular….

Uzun zamandan beri Kuzey Kürdistan’da KDP çizgisinde siyaset yapan partilerin son zamanlardaki birlik oluşturma gayretlerinin ayyuka çıktığını bildiğimiz, çalışma- istişare toplantılarının neticesinde nihayete gelinmişken İMPNEWS sitesinde Adil Aram imzalı haber (hiçbir kaynak belirtmeden) kafalarda birçok soru işareti bırakıyor.

Kendisini milli “Kürdistani” çizgide tanımlayan; birçok Kürt aydın ve okurun da yakından takip ettiği haber sitesinde söylenenler , öncesinden çokça karşılaşıldığı gibi, birlik oluşturma çabalarını topyekün kollektif bir siyasi kenetlenme enerjisinden çok, birey ismlerinin bolca zikri ve “ Kim başkan olacak?” tarzında zayıf, ucuz polemik kapılarını açarak” bu sefer de olmadı, bu Kürdistani partiler de iş yok”… Umutsuzluk nidalarını yükseltecek cinsten. Kuzey Kürdistan’da özgül ağırlık kazanmaya namzet siyasi parti, platform ve gurupların, sürecin hassasiyetinin yüzü suyu hürmetine canhıraşane ketumluklarına karşın bu haber sitesinde : “Elde edilen bilgilere göre, öğrenildi, biliniyor, öne sürülmüştü….” Gibi haber senedi ve etiği zayıf cümleler aralara serpiştirelerek bir haber metni ortaya çıkarılmış.

Neden bu mülakatı yaptık?

En başından beri, PeyamakurD camiası olarak bu oluşumu ve bu oluşumun yaratacağı siyasi sinerjiyi önemsiyoruz. Samimi ve halkının gerçek sosyolojik kodlarına saygılı, milli bir şuur oluşturacak; Kürt Halkı’nı dünya milletleri nezdinde saygın kılacak, meşru ve reva haklarını ona hatırlatacak, altın Kurdewar bir neslin politik öğretilerinin önünü açabilecek bütün siyasi mücadele dinamiklerinin bir araya gelmesini en üst perdeden arzuluyor ve bunu önemsiyoruz ; bundan dolayı bu olayı enine boyuna masaya yatırmaya çalıştık. Asıl üzerinde fokuslandığımz şey de şudur: “Neden fitneye yol açacak kapıları kapatmıyoruz” başından beri bu oluşumun içerisinde bulunan KDP çizgisini kendisine “Amentü” edinmiş birkaç siyasetçiye herkesin de merak ettiği ayrıca İMPNEWS’de üzerinde durulan can alıcı birkaç soru sorduk, cevaplarını siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz. Şunu da belirtmek de fayda var: Bu sürece siyaneten, kulislerimizi ve haber kaynaklarımızı deşifre etmeyeceğiz, zamanı gelince haber kaynaklarımız zaten kendileri çıkıp çalışmalarının neticelerini Kürt Halkına beyan edeceklerdir, bize de kalacak olan: Okurlarımıza doğru bilgi ve enformasyonu ulaştırarak onları her türlü ümitsizlik mayınlarının olduğu tarlalardan uzak tutabilmenin gururu olacaktır…

Soru: Parti, platform ve guruplar “başkan” ismi üzerinde anlaştılar mı?

Cevap: Hayır şahısların isminden çok kollektif siyasi çalışma önermeleri üzerinde duruluyor.

Soru: T-KDP kendini feshedecek mi?

Cevap: Hayır, hedeflenen yeni KDP’nin kurulup yasallaşmasından önce bu konunun bir ehemniyeti yoktur, üzerinde durulmaz tartışılmaz.

Soru: Başkan Barzani herhangi bir isim konusunda ısrarcı mı?

Cevap: Kesinlikle hayır Başkan Barzani ve Güney’i bu tartışmalara dahil etmek doğru degildir. Onlar her zaman olduğu gibi başka parçalardaki Kürtlerin siyasetine müdahale etmezler.

Soru: Kamuoyuna ne zaman varılan konsensüs konusunda açıklma yapacaksınız?

Cevap: Bu biraz zaman alacak, biliyoruz ki, son şansa yakınız ilerde karşılaşabileceğimiz bütün sıkıntıları öngörerek çalışıyoruz ki halkımızın karşısına çıktığımızda “keşke bekleseydik” hayıflanmasına düşmeyelim.

PeyamaKurd

bottom of page