top of page

Barzani: Kürdler bir daha kardeş kanı dökmeyecek

MPNews- Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, Kürdlerin bir daha kardeş kanı dökmeyeceğini belirterek, “Peşmerge bunu ispatlamıştır. Sadece Kürdistan toprakları için kan döker” dedi.

Peşmerge Güçleri tarafından IŞİD’den kurtarılan Başika kasabasında önemli mesajlar veren Barzani, Kürdlerin bir daha kardeş kanı dökmeyeceğini belirterek, “Peşmerge bunu ispatlamıştır. Sadece Kürdistan topraklarını savunmak için kan döker. Hiçbir parti için kan dökülmeyecek. Kızlarımız ve gençlerimiz, kanlarını partiler için değil Kürdistan toprakları için döktüler” dedi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, 20 günlük kuşatma ardından Peşmerge Güçleri’nin 7 Kasım’da IŞİD’den kurtardığı Başika kasabasında konuştu.

'Başika ortak yaşamın sembolü olacak'

Peşmerge Güçleri’nin Başika zaferini kutlayan Başkan Barzani, ''Camiden ezan sesleri, kiliseden çan sesleri geliyor, Ezdiler mabetlerinde ibadetlerini yapıyor. Başika ortak yaşamın sembolü olacak. Tüm Araplar, Türkmenler, Asuriler, Keldaniler, Süryaniler, Ermeniler kardeşçe birlikte yaşayabiliyor. Bunun değerini iyi bilmemiz gerekir. Bu Peşmerge’nin döktüğü kan sayesindedir'' dedi.

Ezdi, Ermeni, Süryani, Asuri, Hristiyan temsilcileri ve birçok Kürd ileri gelenlerinin katıldığı oturumda konuşan Barzani, ''Musul’a Peşmerge niye giriyor?' sorusuna vereceğimiz cevabımız şudur: Kürdistan Bölgesi’ni tehdit eden her türlü düşmanca tutuma karşı savaş vereceğiz. 300 bin Kürd’ün yaşadığı bir kenti Peşmerge nasıl Peşmerge kurtarmaz?’’ dedi.

'Peşmerge kan döktüğü yerlerden çekilmeyecek'

Irak Ordusu ve Peşmerge Güçleri’nin ittifakıyla IŞİD'inbüyük yenilgiler aldığını belirten Barzani, 'Irak, ABD ve Kürdistan Bölgesi olarak Musul Operasyonu konusunda anlaştık. Bu temelde operasyona başladık' diyen Barzani, Peşmerge’nin, Musul Operasyonu'ndan sonra kan döktüğü yerlerden çekilmeyeceği mesajını verdi.

'Kızlarımızın intikamını alacağız'

Barzani sözlerini şöyle sürdürdü: ''Kızlarımızın namuslarına el uzatanları dünyanın neresinde olursa olsun bulacağız ve intikamımızı alacağız. Kendi topraklarımız ve namusumuzu korumamız bizim en doğal hakkımız. Kimsenin bir daha topraklarımıza el uzatmasına izin etmeyeceğiz'' ifadelerini kullandı.

'Bu kahramanlar bu halkın bir daha köle gibi yaşasın diye dökmedi' diyen Kürdistan Bölgesi Başkanı, ''Kimsenin topraklarında gözümüz yok ancak kendi topraklarımızı da her türlü tehlikeden koruyacağız'' dedi.

'Bağımsızlık Kürdlerin en meşru hakkıdır'

Barzani, Irak ile Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığını da görüştüklerini belirterek şunları söyledi:

''BAAS rejimi 2003’de yıkıldığında elimize bir fırsat geçti. Ancak Bağdat Kürdlere vefa göstermedi, bütçesini kesti. Ardından IŞİD belasını gördük. Bizim ne kahramanlar verdiğimizi bir ben bilirim. Bazıları 'hani bağımsızlık?' diyor. Başta şu açıkça söyleyeyim; bağımsızlık Kürdlerin en meşru hakkıdır. Bu bir süreçtir. Uzun ve sancılıdır. Biz Bağdat ile diyalog içerisinde sorunlarımızı çözmek isteriz. Ancak bu konuda bir ilerleme sağlayamazsak, referandumu gündeme alacağız. Bu konuda ABD ile de anlaştık.''

Başkan Barzani iç siyasette ilişkin ise şunları söyledi:

'Bazıları darbe girişiminde bulundu'

''Bir halk, düşman tehdidi altında olduğunda birlik içinde düşmana karşı tek yumruk olur. Düşmana karşı tüm siyasi taraflar birlik içinde Peşmerge’nin arkasında durmalıydı. Ancak maalesef bazıları darbe girişiminde bulundu, binalarımızı yaktı. Peki tek bir sorum var: Darbe yapmaya çalıştığınız zaman mı iyi şimdi mi? Boş yere kendinizi yormayın. Bu sorunları çözmek istiyorsanız buyurun birlikte masada çözelim. Darbede ısrar ederseniz, kimsenin dayatmalarını kabul etmeyiz.''

Barzani şu çağrıda bulundu: ''Sorumluluk sahibi yurtseverlere çağrım şu; elimizdeki fırsatları kaçırmayalım! Birlik halinde Peşmerge’nin arkasında duralım''

'Vilayet sistemine izin vermeyeceğiz'

Barzani ayrı bir vilayet sistemi ile Bağdat’ta bağlanma çabalarına ilişkin ise: ''Bazıları vilayet sistemi kuracağını söylüyor. 11 bin 500 şehit ve yaralıyı federal sistemi kurmak için verdik. Mümkün değil böyle bir sisteme izin vermeyeceğiz'' şekliden konuştu.

'Kürdler bir daha kardeş kanı dökmeyecek'

'Kürdler bir daha kardeş kanı dökmeyecek’ diyen Başkan Barzani ''Peşmerge bunu ispatlamıştır. Sadece Kürdistan topraklarını savunmak için kan döker. Hiçbir parti için kan dökülmeyecek. Kızlarımız ve gençlerimiz, kanlarını partiler için değil Kürdistan toprakları için döktüler. Kanları birbirine karıştı. Hiçbir partinin değil Kürdistan’ın evlatlarıdır'' dedi.

Barzani konuşmasının sonunda ise şunları dile getirdi:

''Peşmerge Güçleri, Kürdistan halkına, Koalisyon güçleri ve bize yardım eden tüm taraflara teşekkür ederiz. Peşmerge’nin, elindeki az imkana rağmen kazandığı zafer dünyanın övgüsüne layıktır.

Şehitlerimiz birer kahraman ve yerleri cennet olsun. Bir milleti yok olmaktan kurtardılar. Onları asla unutmayacağız.''

(M.E)

bottom of page