Başkan M. Barzani’nin Açıklaması ve Bakur, Başur, Rojava’da Son Gelişmeler!

www.bircabelek.com - Musul operasyonundan sonra Başur Kürdistan’ının devletleşeceği ve bu konularda ön açıcı çalışmaların yapıldığını dost ve düşman çeşitli kesimlerce dile getiriliyor.

Dursun Ali Küçük

Yayınlanma: 21.11.2016 | 21:23

Başkan Mesut Barzani’nin dünkü açıklaması:

Kürdistan federasyonu Başkanı Mesut Barzani dün önemli bir açıklama yaptı. (1)

Bu açıklama Kürdistani partilerin bir araya gelmesi, diyalog kurması ve parlamentoyu çalıştırması ve yeni bir hükümet kurması açısından önemlidir.

Özetle Mesut Barzani şunları dedi:

-Partiler arası diyalog başlasın

-Partiler bir araya gelmeli ve anlaşmalı

-Partiler yeni bir hükümet oluştursun

-Yeni bir meclis başkanı seçilsin

-Kürdistan başkanı seçimlere kadar geçici seçilsin. Ben ona yardımcı olmaya hazırım.

Genel anlamda partiler arası ilişkileri bitiren bu sorunlardı. Şüphesiz diğer sorunlarda vardır ama bu sorunların çözülmesi Kürdistan federasyonu için hayatidir.

Bunun gerçekleşmesi ve uzlaşma ve birliğin sağlanması Kürdistan’ın devletleşmesi önündeki son barajları da yıkar.

Musul merkez dışındaki Kürdistan topraklarının alınması ve Peşmergenin Kürdistan topraklarının çoğunu özgürleştirdiği görülmektedir.

Musul başarısı ancak Başkan Barzani’ye son çağrı için güç vermiştir.

İkincisi, Başkan olarak çekilmek istemesi, yeni hükümet ve yeni meclis başkanı seçilmesi, parlamentonun çalışması Kürdistani birliği güçlendirir.

Başkan Barzani siyaset te önemli bir hamle yapmıştır.

Gerisi partilere düşmektedir. Sorumluluk duyanlar bir araya gelir sorunlarını önemli ölçüde çözerler. Yanaşmayan oyun bozandır. Açıkça Kürdistan’ın devletleşmesini istemeyen olur.

Bu durumu takip edeceğiz.

Kürdistan federasyonu

Musul operasyonundan sonra Başur Kürdistan’ının devletleşeceği ve bu konularda ön açıcı çalışmaların yapıldığını dost ve düşman çeşitli kesimlerce dile getiriliyor.

Düğüm noktası Mesut Barzani’nin partilere yaptığı çağrının partilerin toplanıp çözmesidir. Devletleşmeye gitmek için bu kesinlikle gerekliydi. Şimdi partiler sağduyulu yaklaşıp bu işin gereklerini yapmalıdır. Kürdistan’ın devletleşmesini bu adım garantiye alır.

Dağınıklığın giderilmesi ortak sesin oluşturulması kesin şart.

Batı ve ABD çeşitli yöneticileri Kürtlerin birliksizliğine parmak bastılar. Birlik olunursa kapılar önemli ölçüde açılmıştır ve adımları atılır.

Hadi top sizde partiler. Bu tarihi fırsatı kaçırmayınız. Irak kendisi birleşemiyor, Kürtler Irak ile niye birlik kalsınlar. İki iyi komşu olunabilinir. Herkes birbirlerinin hakkına saygı gösterir.

Partiler birleşir ve ortak akıl oluşturursa Kürdistan’ın devlet ilan edilmesi dışta kabul görecektir.

Öyle kimsede yıkacaklar havasına kapılmasın.

ABD ve Batı açıkça YNK ve Goran’ı uyardı. “Dikkatli olunuz, Kürdistan federasyonunu İran’a yedirtmeyiz” demişlerdir.

Aynı şekilde Türkiye’ye de yedirtmezler.

Irak ABD’nin güvenli bir müttefiki olamaz. Kürtler ABD ve batı için daha güvenilir müttefiklerdir. Dış destek ve güvence olursa Türkiye ve İran müdahale edemezler.

İşte bunu Kürdistani partiler kendi birliği ve parlamentosunu işleyerek ve ortak bir hükümet kurarak sağlayabilirler.

Kürdistan federasyonunda devletleşmenin yolu görünüyor. Ve her şey gelip siyasi irade ve partilere dayanmıştır. Halktan bu konuda bir engel yoktur. En kötü ihtimalle Konfederasyon, iki devletin birliği olur. Bu olasılıkta vardır.

Rojava Kürdistan’ı

Kürdistan federasyonu bir nevi devlet gibiyken burası bir nevi yarı-devlettir. Federasyondur. Hevaller istedikleri kadar kanton desinler, iktidar değil desinler.

Bal gibi iktidardırlar. Kendi iktidar nüvelerini oluşturmuşlardır. Devletin temeli işte böyle atılıyor. Bırakın o boş ideolojileri, devlet ve iktidar istemiyoruz söylemlerini.

İşte iktidarsınız. Yönetimleriniz, ordunuz, yargınız, hukukunuz, cezaeviniz, belli ölçüde ekonominiz vb vb var. Ekonomiden fazla anlamıyorsunuz ama öğreneceksiniz. Hayat size öğretir.

Bu yarı devlet federasyonla mı sonuçlanır?

Bu önemli bir olasılıktır.

Kürdistan federasyonu devletleşmeye giderse Rojava Kürdistan’ının önü açılır. Suriye’deki sorunlar kısa sürede çözülmez. Esad’ı herkesim benimsemiyor. Batı İslamcıları istemiyor ama Esad’ı onlara tercih etse bile Esad’ı da istemiyor. Suriye’nin birliği zor bir iştir.

Türkiye orada devreye girdi. Federasyonun Efrin’le birleşmesinin temel engelidir. ABD, ÖSO altındaki cihatçıları ve diğer siyasi terörist İslamı desteklemez. Türkiye’nin planı bu açıdan çökmüştür. ABD ve Rusya ne ölçüde anlaşırlar, yerel dinamikler ne kadar etkili olur?

Sonuçta hala denklemler çözülmüş değildir. Gel-gitler yaşanacaktır. Rojava Kürdistan’ı ABD ve Batı ile anlaşırsa ve kendisine önemli ölçüde müttefik olursa, güvence sağlarsa yaşamasını bir çok açıdan garanti altına alır.

Bu dünya böyledir. Kimsenin ucuzundan yaklaşımlar göstermesi hoş olmayacaktır.

Rakka’ın düşmesi kadar El Bab’ın düşürülmeside önemlidir.

İşler siyasi çözüm ve masaya geldiğin de Rojava için hala riskler bulunmaktadır. Bu riski azaltmanın bir yoluda Güney Kürdistan’la iyi ilişkilerin kurulmasıdır. Buna engel olanlar çok kötü bir rol oynuyorlar. Siyaseti ve diplomasiyi pek hesaplamıyorlar.

Başarılı olmasının yanındayız.

Kuzey Kürdistan

Kısa sürede siyaset ve başarı açısından olumlu bir beklentiye girmek sanırım hayal olur.

Gücünü toplayıp ayakta kalmasını becerebilmelidir. Kürdistani bütün partilerin dayanışması ve diyalogu havayı önemli ölçüde değiştirir.

KCK’nin bu konuda adım atması gerekir. Türkiye de marjinal solla yapılan birliklerden görüldüğü kadarıyla birşey çıkmıyor. Halkı küstürdüler, soğuttular. Kürdistan’da ilişki ve ittifak arayacaklarına Ankara ve Türkiye’de arıyorlar. Bu tavır ve havanın değişmesi şart. Yoksa devlet yüklenecek, bizimkiler “haklıyız kazanacağız” diyecekler. Bu sloganı biz hiç atmazdık ayrıca.

15 Temmuz’dan sonra “sivil” militarist devlet darbesi gerçekleşti. Kürdistan’ın herşeyine savaş açılmıştır. Kesin politika olarak “diz çöktürmeyi” ve “bin pişman” etmeyi önlerine koymuşlardır. Sizin izlediğiniz Türkiye’nin yararına ara yollar hepsi kapatıldı.

İkinci ve en önemli bir şeyde T.C. devleti yeniden şekillendi. Sömürgeci faşizm ile. Saray faşizmi, saray çetesi felan hikaye. Karşınızda Erdoğan’ın başında olduğu sömürgeci devlet var.

Bu devlet bütün sınırları aştı?

Şimdi bir yere çarpacak mı?

Çarpması büyük ihtimaldir. Saddam gücünün zirvesindeyken gidip çattı. Battıkça battı. Bu durum sanırım Kürdistani partiler ve ayrıca Türkiye için yeni fırsatlar yaratabilir.

Erdoğan Avrupa ve ABD ye karşı Rusya ve Şangay beşlisi kozunu kullanıyor. Keşke uzaklaşsın. Esad’ı devirmek isterken Kürtler önemli fırsatlar çıktı.

Şimdi Kürdistan’ı ve Kürtleri her yerde vurmak istiyor. Ortadoğu’ya açılmak isterken eğer şimdiye kadar olduğu gibi hep geri teperse olmadık reaksiyonlar gösterebilirler.

Üçüncü bir faktör: Türkiye dış dayanaklarını tüketmekle yüzyüzedir. Müttefikleri ile bozuşma başlamıştır. Ayrıca T.C.’nin yeni ordu şekillenmesi NATO çerçevesi dışına kayıyor. Başka nedenler sayabiliriz. Ekonomide sıcak para, Arap ve İslam terörü paraları tükeniyor. Her açıdan bir kaos vurmuştur.

Bu, daha birçok şey kullanılacak avantajlardır.

Bir başka etken, Kürdistan devletleşir ve Rojava federasyonlaşır veya daha ileri bir gelişme sağlarsa, batı ve ABD ve Rusya Kuzey Kürdistanı geçici olarak yalnız bırakmayı sürdürebilir. Diğer yerlerde Sıkışan Erdoğan ve T.C. Kuzey Kürdistan üzerinde yoğunlaşmayı sürdürür.

Kuzeyde şimdilik bela başımızda sürecek. KCK siyaset ve müttefiklerde yeni değişliklere gider ve Ankara’ya kapılarını kapatırsa, Kürdistani amaçları önüne koyarsa, Kürdistan’da diğer güçlerle ilişki ve diyalog ve birlik adımlarını atarsa Kuzeyin iklimi değişmeye başlar. Yoksa bu kısır döngü yeni şeyler çıkana ve etkili olana kadar devam eder.

Siyaset boşluk kabul etmez.

KCK, diğer Kürt partilerini, şahsiyetlerini vb. takmazsa ve bildiğini okumaya devam ederse, bari diğer güçler bir araya gelmelidir ve bir blok oluşturmalıdır. Partiler yine ayrı ayrı olabilir. Bu blok oluşturma önünde engel değildir. TC’ye karşı güç birliği sağlanırsa KCK bunu dikkate almak zorunda kalır.

Dursun Ali Küçük -21.11.2016 dursunalikucuk11hotmail.com

(1)- http://www.nerinaazad.net/news/kurdistan/bashur/baskan-barzani-eger-kurdistandaki-sorunlarin-cozumu-benim-elimdeyse

Not: Kürdistan federasyonu Başkanı açıklamasına; PSDK, Yekgirti, Komele islam ve KDP olumlu yanıt verdiler. YNK ve Goran dan henüz bir açıklama gelmedi.

Dursun Ali Küçük

nerinaazad.net