top of page

DR. Süleyman Çürükkayanın Azîz hatırasına

peyam.org - “Peşmerge Komutanı Şehit Dr.Sîleman”; Aziz hatırasına ….

Bugün Almanya yeni bir güne merhaba dedi . Derken kirlenen ruhların ve doğanın pası giderilsin diye gökten tane tane damlacıklar Kar´a dönüştü . Zifiri karanlık apaklar için her tarafı aydınlattı . Ve Berf selam verdi artık bende burdayım dercesine . Vewr oldu beyazlar içinde . Bir şafak vakti yüreklere su serpti . Ormanlar sevinç içinde hû hû zikirleriyle rahmana şükranlarını sundular.Ve Vor sevincinden o kadar çoştu ki yüreklerdeki hüznü giderdi Çilkanî´de .. Sessizlik hâkim oldu ve dualara yerini bıraktı .

Generalî son yolculuğuna uğurlamak için dört bir taraftan gönüldaşları son görevlerini yerine getirmek için sabahladılar . Ve Beşika´da zafer elde edildi . Komutan tebessümle karşıladı sevinç gözyaşlarını .

Tek bir yürekle ellerde bilindleşti ” Alaya Kurdistan ” . Doktorun da tek bir isteği buydu . Uğruna canını feda ettiği Alaya Kurdistan Çilkanî semalarında gelecek Kurdistan´ı müjdeliyordu .

Horozların hüznü bile gözlerinden okunuyordu . Keklikler ise artık yeter feryadlarını yükseltirken Amed sessizliğe bürünmüştü .

Şırnak matemler içinde ve tarihe şahidlik ediyordu topluca.

Doğduğu topraklara edebî istihragâh için dönen Komutan artık Dar´ul Beka´da ” Azadî Kurdistan ” için beklemeye geçti .

Yaşarken bile gönüllerde yer edinmişti . Her kesimden sevenleri vardı . Güleryüzlü olmakla beraber cepheden cepheye koşmakla kalmaz hem savaşırdı hem de eğitim verir geleceğin savaşçıları olan ” Pêşmergelere ” tecrübelerini aktarıyordu .

Bomba imha konusunda yetkin olmakla beraber çok Pêşmergeyi kurtarmıştı .

Canını uğruna veda edeceği davası için feda etmekten asla şüphe duymadı ve sonuna kadar ön cephede yürüyerek , savaşarak feda etti.

Şehid olurken bile tebessüm eksik olmamıştı yüzünde . Yaşarken davasına sadık olmakla beraber ideolojik yaklaşmayı bile uygun görmeyerek az konuşur , askeri konularda fikirlerini söylemekle kalmaz gelecek endişesi taşıdığı sorunları tavsiye olarak zikretmekten de geri durmazdı .

Musul onun son durağı olmuştu yaşarken .. Çilkanî ise son uğurlanağı vatanı oldu . Sevenleri fev fevc akın ettiler , birlik mesajı verdiler . O gün ideoloji rafa kalktı . O gün yürekler hüzünlüydü ama o gün yürekler tek bir yumruk olmuştu . Gözler ne kadar kederli olsada mutluluk gelecek bir Kurdistan şiarına vesile olma umudunu taşıyordu.

Hamburg , gecenin karanlığına bürünürken , Pêşmergeler ön saflarda büyük taarruzla ilerliyorlardı meleklerin refakatında . Kâbil´in xunriz torunları artık kaçacak delik arıyorlardı , çemberleri daralmıştı , artık kan döken barbarlar çetesi ” Kurdistan Ordusu ” önlerinde hezimet üstüne hezimet alıyorlardı . Rûyîspîlerin nîyazlarıyla Yezdan´ın yardımları her tarafta hissediliyordu . Çünkü Hâbil´in şanlı hâklı yarenleri korkusuzca kükremiş arslanlar gibi yeri göğü titreterek dosta güven düşmana korku veriyorlardı . Gökte uçan Şahen Şah Selahaddin Eyyubî el – Kurdî´nin Kartalı onlara rehber olmuştu . Şerkonun ruhu onlara askeri taktikler veriyordu . Ve Acemler tehditler savurmakla kalmıyor bilinmeyen çöl bedevilerin dilinde konuşarak kîn kusuyorlardı .

Ve Doktor ayık olun bu acemlere ve onlara tetikçilik yapan mağara adamlarına bunlar ” Azadî Kurdistan ” ı sabote etmek için varlar derdi.

Şengal´ın feryadı dâhâ dinmemişti . Şengal hazır ve nazırdı tüm güçleriyle birleşik Kurdistan için leşkerlerle taarruza geçmişlerdi . Öfke seline dönüşmüştü . Şebekler silahlarıyla cephe önlerinde büyük komutanın davasını gelecek nesillere taşımak için hazır oldaydılar .

Çilkanî´de ise dualar göklere ulaşmıştı . Yürekler her ne kadar hüzünlü olsada … Al bayraklı Alaya Kurdistan resmi geçitle Fermandarê Pêşmergeyê son görevini yerine getiriyordu . Toprak o gün kızıla boyanmıştı . Yer o gün muradına erdi bir Kahramana ev sahipliğini üstlenmek için ..

Ve sonsuzluğa uğurlanan ruh şa oldu . Dr.Sîleman miras bıraktı Kurdistan´ın özgürlüğünü . Bu bayrak asla inmeyecek göklerde şahlanacak vasiyetiyle gönüllerde taht kurdu .

Herkes kahraman doğmaz , herkes kahramanlar gibi bir duruşa ve bir davaya asla sahip olamaz .

Kahramanlık destanını herkes yazamaz .

“Peşmerge Komutanı Şehit Dr.Sîleman”; Aziz hatırasına ….

bottom of page