top of page

Bağdat'tan sonra bu defa KYB'den Goran'a Kürdistan tokadı!

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB / KYB) Genel Sekreter yardımcıları Kosret Resul ve Berhem Salih, Kürdistan Bölgesi’nin “parçalanmasına” izin vermeyeceklerini duyurdu.

ZerNews - Goran Hareketi milletvekili, aynı zamanda parlemento başkan yardımcısı Aram Şeyh Muhammed yaptığı açıklamada Süleymaniye'yi Kürdistan'ın başkenti Erbil'den koparıp Bağdat'a bağlamak için halkı sokağa döktüklerini ve bunu baskı unsuru olarak güçlendirmeleri gerektiğini söylemişti. KDP "Bu ihanettir" derken, Bağdat merkezi hükümeti ise "Tek muhattabımız Erbil (Başkent)" demişti.

KYB'nin resmen iki kanada ayrılması ile parti yönetimindeki İrancılara karşı Karar Merkezi'ni ilan eden Kosret Resul ve Berhem Salih'in başını çeltiği kanat Kürdistan'ın siyasi, askeri ve mali durumuna ilişkin bugün yazılı bir açıklama yaptı.

Foto: Kosret Reul ile Berhem Salih

Açıklamada, Kürdistan Bölgesi’nin ve federal sistemin hiçbir şekilde parçalanmasına izin vermeyecekleri belirtildi. Halkın mali sorununu çözmeye yönelik başarılı bir yöntem uygulanmadığı, Kürtlerin evinin içindeki sorunları Kürt siyasi parti ve taraflarının karşılıklı töleransla çözmede başarı olamadığı belirtilen açıklama şöyle devam edildi: “IŞİD’le savaş nedeniyle mevcut sorunların daha fazla derinleşecektir. Bağdat Hükümeti’nin dostluktan uzak Erbil’in bütçesini keserek halkı cezalandırmaya çalışıyor. Kürdistan’ın diğer parçalarındaki Kürtlerin yaşamı tehlike ve ölümle yüzyüze kalmış durumda. Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Süleymaniye, Germiyan, Kerkük’te idari anlamda başarılı sağlayamamasını endişe ile karşılıyoruz.” Talepler meşru Karar Merkezi açıklamasında ayrıca, yaşanan tüm sorunların çözümü için çalışacaklarını, halkın taleplerinin meşru olduğu vurgulanarak, sorunların çözümünün Kürdistan Hükümeti ve siyasi tarafların sorumluluğunda olduğu kaydedildi. Dernek ve grupların protestolarını şiddetten uzak, kötü niyetlilerin kaos oluşturma çabasına izin vermeyerek, taleplerini sivil yöntemlerle yapmaları çağrısında bulunan açıklamada ayrıca, mevcut sorunların çözümü için KYB Karar Merkezi kamuoyuna şu öneride bulundu. “Kürdistan Bölgesi Hükümeti reform çerçevesinde siyasi ve ekonomik sorunları çözerek, hükümetimizi güçlendirerek değiştireceğiz. Kürdistan’ın petrol, gaz ve diğer doğal kaynakları gelirlerinin, adil ve şeffaf bir şekilde vatandaşların refahı için harcanması gerekiyor. Halkımızın elde ettiği kazanımları, koruyacağız. Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve federalinin parçalanmasına izin vermeyeceğiz. Halkımızın yaşam koşullarını ve çıkarlarını en üst seviyeye getirilmesi, Kürt ve Kürdistan’ın geleceğini ufak şeylerle değiştirilmemesi için siyasi taraflara baskı uygulayacağız. Kürtlerin evinin içini, toplumumuza ve ulusumuza eşsiz bir gelecek için hep birlikte hazırlamamız gerekiyor.” Karar merkezi açıklamasının sonunda, Kürdistan’daki tüm siyasi tarafların, halkın ekonomisini düzelterek, şehit peşmergelerin emeği ve aziz kanı hatırına aydınlık bir gelecek için çalışılması çağrısında bulunuldu.

bottom of page