top of page

‘Türkiye’de yeni bir Kürd partisi kuruluyor’

BasHaber - Türkiye’de PDK Bakur, T-KDP’nin birleşimiyle, KDP adında yeni bir Kürd partisinin kurulacağı iddia ediliyor.

Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) çizgisinde siyaset üreteceği belirtilen yeni partinin ana bileşenleri arasında, Sertaç Bucak'ın genel başkanı olduğu PDK-Bakur ve Mehmet Emin Kardaş'ın genel başkanlığındaki Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi’nin (T-KDP) birleşimiyle yeni bir parti kurulacağı belirtiliyor.

Diyarbakır ve Kürdistan Bölgesi'nin başkenti Erbil'deki görüşmelerde yol haritasının belirlendiği iddia edilen yasal zeminde kurulacak partinin isminin Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) olması kararlaştırıldığı iddia ediliyor.

Kardaş: Görüşmeler KDP-T ve PDK Bakur arasında

İddialara ilişkin BasHaber’e konuşan T-KDP Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş, söz konusu iddiaları doğrulayarak, ancak sadece çalışma aşamasında olduklarını ve birleşmenin T-KDP ve PDK Bakur arasında olacağını söyledi.

Kardaş, yeni partide adı geçtiği iddia edilen diğer partilerin kurulacak yeni partiyle bir ilişiğinin bulunmadığını ve bu çalışmanın sadece T-KDP ve PDK Bakur arasında söz konusu olduğunu söyledi.

Leyla Zana’ya teklif götürülecek mi?

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın da yeni partiye katılması için girişimlerde bulunulacağına ilişkin iddiaları da değerlendiren Kardaş, bu tür iddiaların doğruyu yansıtmadığını söyledi.

Tarihin henüz netleşmediğini ancak görüşmelerin olumlu sonuç verdiği takdirde 2017 başlarında bir partide birleşebileceklerini ekleyen Kardaş, basın yayın organlarında yer alan haberlerdeki diğer iddiaların doğruyu yansıtmadığını belirterek, konu hakkında daha fazla bilgi vermek istemediğini söyledi.

Öte yandan BasHaber’in ulaştığı Sertaç Bucak ise, konu hakkında konuşmak istemediğini söyledi.

bottom of page