Son Dakika! Irak Dışişleri Bakanı: Türkiye'nin Başika'da Asker Bulundurmasını Kabul Etmemiz

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, Türkiye'nin Başika'da asker bulundurmasını kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirterek, ancak iki ülke halkları arasındaki ilişkileri takdir ettiklerini söyledi.

18 MİLYAR DOLARLIK TİCARET

Caferi, AB-Irak İşbirliği Konseyi toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısındaTürkiye ile ilişkilere değindi. Türkiye ile komşuluk ilişkileri ve ortak çıkarları bulunduğunu ifade eden Caferi, iki ülkenin nehirleri paylaştığını ve 18 milyar dolarlık bir ticarete sahip olduklarını belirtti.

"KABUL EDECEĞİMİZ BİR ŞEY DEĞİL"

Darbe girişiminde Türkiye'yi ve demokrasiyi desteklediklerini kaydeden Caferi, "AncakTürkiye'nin karşılığının, beklediğimiz gibi olmaması karşısında şaşkınlığa düştü

k. Türkler Başika'da bulunuyor. BM'de ve Arap Birliği'nde yaptığım konuşmalarda söyledim. Bu kabul edebileceğimiz bir şey değil. İç işlerimize karışılmasını şiddette reddediyoruz. Türk hükümeti, bizim devletler arası ilişkilerin eyaletler veya valiler arasında değil, devletler arasında olduğunu bilmeli." ifadelerini kullandı.

"İLİŞKİLERİ TAKDİR EDİYORUZ"

Halklar arasındaki ilişkilerin en önemli unsur olduğunu söyleyen Caferi, "Irak halkı ve Türk halkı arasındaki ilişkileri takdir ediyoruz. Bence, üstün gelecek olan da budur." dedi.

HABERLER.COM