top of page

Van'daki bombalı saldırının bilançosu: 2’si polis 48 yaralı

Van'ın merkezinde bu sabah yaşanan şiddetli patlamadan son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Olay yerine ambulans sevk edilirken patlamanın yaşandığı alana çıkan tüm yollar kapatıldı. Van Valiliği, "Saat 10.50'de park edilen bombalı aracın infilak ettirilmesi sonucu 46'sı sivil, 2'si polis 48 kişi yaralandı" açıklaması yaptı.

AK Parti Van Milletvekili Beşir Atalay, "Beşyol kavşağı önemli bir merkezdir. Orada bir bomba yüklü araç, getiriliyor park ediliyor ve o patlatılıyor. Orada polis noktası vardır, önemli bir nokta. Tabi bir hedef de orası. " diye konuştu.

Patlama saat 10.50'de halkın bayram sevincini yaşadığı kentin en merkezi yeri olan Beşyol Mevkii'nde meydana geldi. Van Valiliği'ne 200 metre uzaklıkta, işyerlerinin yoğun olduğu ve Ak Parti il binasının da bulunduğu yerdeki kulakları sağır eden patlamayla birlikte, ortalık savaş alanına döndü.

VALİLİK AÇIKLAMASI: 2’Sİ POLİS, 48 YARALI

Van Valiliği’nden yapılan açıklamada, bomba yüklü araçla yapılan saldırıda 2’si polis toplam 48 kişinin yaralandığı belirtildi. Açıklama şöyle:

EMNİYET MÜDÜRÜ İNCELEME YAPTI

Patlamanın ardından Van Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, Ak Parti il Başkanı Zahir Soğanda ile birlikte olay yerine gelerek inceleme yaptı. Ekici, Van'daki terör saldırısına ilişkin, "AK Parti İl Binası önündeki polis noktasına bomba yüklü minibüsle saldırı düzenlendi" dedi.

4 PARTİNİN BİNASI HASAR GÖRDÜ

Van’da, miting alanı olarak da kullanılan Beşyol Meydanı’nda meydana gelen patlamada birçok bina ve iş yeri hasar görürken, aynı bölgede bulunan Ak Parti ile birlikte olay noktasına yaklaşık 100 metre uzaklılıkta bulunan Kürdistan Partiya Azadiya Kurdistanê (PAK-Kürdistan Özgürlük Partisi) Van il başkanlığının bulunduğu bina ise kullanılamaz hale geldi. Yine yakınında bulunan CHP, ve yolun karşı tarafında bulunan ve 60-70 metre uzaklıkta bulunan HDP binaları hasar gördü.

Kaynak : VANEKSPRES

bottom of page