top of page

KDP’den tüm teşkilatlara KYB yasakları

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) üyelerinden, Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) dün gece yayımlanan “Karar Merkezi” bildirisi hakkında hiçbir yorum ve açıklama yapmamalarını istedi.

KDP Enformasyon Ofisi’nde yapılan açıklamada,partinin tüm üye birimlerine, KDP Politbürosu tarafından resmi bir açıklama yapılana kadar,KYB’nin içinde yaşanan sorunla ilgili yorum ve açıklama yapılmaması konusunda uyarıda bulundu.

Dün akşam, KYB Genel Sekreter yardımcıları Kosret Resul ile Berhem Salih’in başını çektiği ve bazı politbüro üyelerinin de yer aldığı bir grup, “Karar Merkezi” kurduklarını duyurmuştu.

Yapılan açıklamada, “Parti içinde veya dışında Karar Merkezi’nin bilgisi ve onayı olmadan alınan kararlar, KYB'nin kararı sayılmaz” denilmişti.

Açıklamada, “KYB’de, sözkonusu grubun menfaatleri uğruna Sayın Mam Celal'in (Celal Talabani) ofisi dahil, başkanlık konseyi ve politbüroda bile siyasi kararların geçerliliği kalmamış durumda”ifadeleri kullanılmıştı.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro üyesi ve Genel Sekreter Celal Talabani’nin eşi Hero İbrahim Ahmed’e yakın bir kaynak, “Karar Merkezi” ilanını yanlış bulduklarını bildirdi.

İLKEHABER

bottom of page