top of page

PAK: Türk Devleti’ni bu Kürt düşmanı siyasetten vazgeçmeye çağırıyoruz

Türk Devleti tüm paradigmasını Kürtlerin hiçbir yerde, hiçbir kazanım elde etmemeleri üzerine inşa etmektedirler.

Tüm kurum, kuruluş ve toplumsal dayanıklarıyla ‘’Milli İttifakı’’nı sağlamış Türk Devleti, bundan aldığı güçle en son Cerablus’a kara harekatı başlattı.

Türk Devleti ‘’Cerablus’u IŞİD’ten temizleme amacıyla’’ oprerasyonu yaptığını açıklasa da; işin gerçeği, ‘’Kuzey Suriye’de, Kuzey Irak’taki gibi bir duruma yol vermeyeceğiz’’ siyasetidir. Rojava Kürdistanı’nın IŞİD’ten temizlenmesi ve tüm Rojava Kürdistanı’nın birleşmesi ihtimali güçlendikçe, Türkiye artık Rojava Kürdistanı’nın birleştirilmesini engellemede doğrudan rol üstlenmeye başlamıştır.

Türk Devleti tüm paradigmasını Kürtlerin hiçbir yerde, hiçbir kazanım elde etmemeleri üzerine inşa etmektedirler. Bu siyaset, yıkım, ölüm, başka ülkelerin işgali vb. her türlü akıl dışı uygulamaya açıktır.

Türk Devleti’ni bu Kürt düşmanı siyasetten vazgeçmeye çağırıyoruz.

Cerablus’un işgali ya da hiçbir müdahale, Rojava Kürdistanı’nda bir statünün oluşmasına, halkımızın özgürlüğüne engel oluşturamayacaktır.

Dört parçadaki Kürtlerle barış içinde olmayan her strateji, çözümsüzlüğün derinleştirilmesinden öte bir anlam taşımayacaktır.

Türk Devleti’ni Cerablus’un işgali macerasından vazgeçmeye çağırıyoruz. Kürdistan halkının hangi parçada olursa olsun, siyasal bir statü ile kendisini özgürce idare edeceği bir hukuka saygılı olmak , Kuzey Kürdistan’da da eşit ortaklık temelinde bir statünün birlikte oluşturulması sürecini güçlendirecektir.

Rojava Kürdistanı’ndaki TEVDEM, ENKS ve tüm Kürt partilerini güçlerini birleştirmeye, askeri, siyasi, ekonomik ortak bir yönetim oluşturmaya ve her türlü tehdite karşı birlikte tutum almaya çağırıyoruz.

Rojava Kürdistanı’nda Kürdistan halkının kazanımlarını ve statü hakkını ortadan kaldıracak her türlü müdahaleye karşı ABD, Avrupa Ülkeleri ve Rusya’yı Kürdistan halkının yanında yer almaya çağırıyoruz.

24.08.2016

PAK Basın ve İletişim Bürosu

bottom of page