top of page

D. Bakır’da ucu açık yasak

Diyarbakır (Rûdaw) - Diyarbakır'da, açık alanlarda her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, miting, stant açma, çadır kurma gibi etkinliklerin ikinci bir emre kadar yasaklandı.

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada, kararın, “milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla” alındığı belirtildi.

Olağanüstü Hal’e dayandırılan kararla 15 Ağustos'tan itibaren açık alanlarda stant açma, çadır kurma, basın açıklamaları yapma, oturma eylemi, miting, her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşleri, ikinci bir emre kadar gerçekleştirilemeyecek.

Valilik, yasağın ne zaman sona ereceği konusunda bilgi vermedi.

Havaifişeğe de yasaklama

Diyarbakır’da ayrıca, kent genelinde güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak, şiddet olaylarının yaygınlaşmasını önlemek amacıyla havaifişek ve piroteknik maddelerinin kullanımı ve satışı yasaklandı.

Batman ve Van

Etkinlikler dün de Batman’da yasaklanmıştı.

Batman Valiliği, yasağın 15- 16- 17- 18 Ağustos 2016 tarihleri arasında geçerli olduğunu duyurmuştu.

Yasağa gerekçe olarak PKK’nin silahlı mücadeleye başladığı 15 Ağustos’un yıldönümü gösterilmişti.

PKK’liler, 15 Ağustos 1984’te Siirt'in Eruh ve Hakkari’nin Şemdinli ilçelerine silahlı baskın yapmıştı.

Van merkez ve ilçelerinde de, 13-16 Ağustos'ta yapılması planlanan her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, miting, stant açma, çadır kurma gibi etkinlikler yasaklanmıştı.

bottom of page