NUSAYBİN - 5 aydır çadırda yaşıyorlar

Haber Merkezi - Mardin'in Nusaybin ilçesinde 14 Mart'ta uygulanan sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar nedeniyle evlerinden göçeden 13 aile, yaklaşık 5 aydır çadırda yaşıyor.

Nusaybin’deki operasyonlar ve çatışmalar nedeniyle ilçeden çok sayıda kişi göç etmek zorunda kalmıştı.

25 Temmuz'da sokağa çıkma yasağı bazı mahallelerde kısmen kaldırılırken, operasyonların yoğun yaşandığı Fırat, Abdulkadir Paşa, Yenişehir, Dicle, Zeynelabidin ve Kışla mahallelerinde ise sokağa çıkma yasağı halen devam ediyor.

Operasyonlar öncesi Fırat Mahallesi'nde ikamet eden 13 aile, güvenlik nedeniyle Nusaybin'e bağlı Bahçebaşı köyüne yerleşti.

Ev kiralayacak paraları yok

Köyde çadır kuran aileler, yaklaşık 5 aydan beri burada sağlıksız koşullarda yaşamlarını sürdürüyor.

Kiralık ev tutma imkanları olmadığından çadırda yaşadıklarını anlatan 2 engelli çocuk annesi Şehriye Yakut, banyo olmadığı için çocuklarını leğen içinde yıkadığını anlattı.

Fırat Mahallesi'ndeki evlerinin operasyonlarda yıkıldığını dile getiren Yakut, şunları söyledi:

"Yaklaşık 5 aydır bu çadırlarda yaşıyoruz. Engeli çocuklarım için kimse yardım etmedi. Evlerimiz yıkıldı. Kiralık ev tutacak gücümüz olmadığı için mecuren bu çadırlarda yaşamak zorundayız. Çadırların içi hep toz, toprak içinde kalıyoruz. Banyomuz olmadığı için çocuklarımızı leğenlerde yıkıyoruz."

Kimse bize destek olmadı’

Çadırda kalan kadınlardan Beşir Sevim ise, çadırda yaşadıkları günden beri kimsenin kendilerine destek olmadığını ifade ederek şöyle konuştu:

"Kamış ve naylondan yaptığımız bu çadırlarda yaşamak zorunda kaldık. Şimdiye kadar kimse halimizi sormadı. Dün, Nusaybin Belediyesinden gelen bazı görevliler bizlere gıda yardımı getirdiler. Aileler, buralardaki bahçelerde çalışarak bikaç kuruş kazanıp geçimini sağlıyor. Yetkililerden biran önce bu halimimizi görmeleri ve bir çare bulmalarını istiyoruz."

Kaynak: RUDAW