top of page

Kerkûkî: Petrol kuyularında kontrol tamamen Peşmerge’te geçti

Peşmerge Güçleri Batı Kerkük Cephesi Komutanı Kemal Kerkukî, Bay Hesen petrol kuyularında kontrolün tamamen sağlandığını ve petrol üretiminin durmadığını söyledi.

Dün sabah IŞİD örgütünün bir intihar timi Kerkük’ün güneyindeki Bay Hesen petrol kuyularına saldırmıştı. Peşmerge ve Kerkük Asayiş güçlerinin salıdırıya anında cevap vermesiyle yaşanan çatışmalar ardından kontrol Peşmerge Güçleri’ne geçmişti.

Saldırı hakkında BasNews’e konuşan Peşmerge Güçleri Batı Kerkük Cephesi Komutanı Kemal Kerkukî, Bay Hesen saldırısında 4 işçinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Bay Hesen petrol kuyuları ile Bacwan gaz dolum tesisilerinde üretiminin durmadığını kaydeden Kerkukî, “IŞİD halka zarar vermek için her türlü yönetmi deniyor. Ancak Kürdistan halkının içi rahat başı dik olsun, nerede bir saldırı olursa Peşmerge orada hemen karşılık veriyor. IŞİD, ölülerini arkalarında bırakarak kaçmak zorunda kalıyor’’ dedi.

Peşmerge Güçleri’nin ne pahasına olursa olsun Kürdistan topraklarını koruyacağını belirten Dr.Kemal Kerkukî, şunları kaydetti:

‘‘Bazı tedbirlerin alınması şart. Bizim cephedeki köylülerin desteğiyle IŞİD altıncı kezdir saldırı düzenliyor. Bakur Petrol Şirketi ve Kubeysa Gaz Tessisi polis tarafından korunmaktadır. Ancak IŞİD intihar timiyle saldırdı. Burada 4 çalışan şehit edildi. Ardından Peşmerge Güçleri 2’inci Tugayı’nın müdahalesiyle IŞİD saldırsı püskürtüldü. ’’

Kaynak: Basnews

bottom of page