top of page

İran! Yarisan Kürtleri'ne zulüm! Ağızlarını diktiler, Sokaklara döküldüler / Yarisanilik nedir?

Dini kitapları Kürtçe olan, tarihin başından beri Kürt kimliği ve kültürü'nün taşıyıcısı olan Yarisan Kürtleri'ne zulüm ve baskı tüm şiddetiyle devam ediyor. İran din alimleri Yarisan Kürtleri'ni lanetleyip "Onların elinden yemek yemek haramdır" derken, sanatçı ve medya linç kampanyasını sürdürmeye devam ediyor. Doğu Kürdistan'daki nüfusu 3 milyonu geçen Yarisan Kürtleri'de Kürdistani ulusal bilinç son derece güçlüdür. Şengal çevresinde 6'sı normal 3'ü kasaba büyüklüğünde olan Köylerine IŞİD saldırdığında, tüm Yaresan halkı 2 büyük köye toplanmış, IŞİD'e karşı Peşmerge ile beraber topluca savaşmışlardı. O dönem kendilerini Ezidiler gibi katletmeye gelen IŞİD'i bozguna uğrattılar, sadece yolunu şaşıran 1 kişi IŞİD'in eline düştü. İran'da yarisanlara topluca linç girişiminde bulunulmasu üzerine bir grup ağzını dikerek, İran Hükümeti'nin Yarisan Kürtlere karşı somrumsuzluğunu "Sessiz çığlık" sloganı ile protesto etmişti. Eylemleri hakkında açıklama yapan 3 aktivist, Kürdlerin özellikle de Yaresan inancına sahip Kürtler'in her geçen gün kötüye giden durumunu Cumhurbaşkanı’na iletmek için görüşme talep ettiklerini ancak devletin kendilerini dinlememesi üzerine bu eylemi gerçekleştirdiklerini kaydetti. 3 Yaresan Kürt aktivist, açıklamalarında ayrıca devletin bir mafya grubunun eliyle Kirmanşan’ın tüm ekonomik ve yeraltı zenginliklerine el koyduğunu belirtti. İran Hükümeti, sanatçı, medya ve halkının Yaresan Kürtleri'ne karşı hakaret ve linç kampanyaları sürüyor. İran İslam Cumhuriyeti adına resmi fetvalara veren Ayetullah Nasir Mekarim Şirazi, ofisininin resmi internet sitesindeYaresan Kürtleri'nin elinden yemek yemenin haram olduğuna dair bir fetva yayınladı. Bazı ses sanatçıları da benzer şekilde Yaresan Kürtleri'ne hakaret etmeye devam ediyor. Loristan'daki Yarisan Kürtleri sokaklara döküldü. Doğu Kürdistan'ın Loristan Vilayeti'ndeki Lek Kürtleri de kendilerine saygısızlık yapıldığı gerekçesiyle yürüyüş düzenledi. Yürüyüş yapan kitle İran Hükümeti'nden kendilerine saygızılık yapanları cezalandırmasını istedi. Dün (29 Temmuz) bir şarkıcının kendilerine saygızılık yaptığını söyleyerek bu kişinin cezalandırılmasını istedi.

Lek Kürtleri yaptıkları açıklamada "Ayrıca ünlü olsun olmasın çok kişi bize saygısızlık yapıyor, İran Hükümeti bunları cezalandırmalıdır" dedi.

Lekler "O kişi ve tarafar cezalandırılmadan biz eylemlerimizi durdurmayacağız" dedi.

İran: Yarisan Kürtleri'nin elinden yemek yemek haram

İran İslam Cumhuriyeti adına resmi fetvalara veren Ayetullah Nasir Mekarim Şirazi, ofisininin resmi internet sitesinde Yaresan Kürtleri'nin elinden yemek yemenin haram olduğuna dair bir fetva yayınladı. İran İslam Cumhuriyeti'nin resmi fetva yetkilisi Şirazi, Yaresan ( Ehli Heq ) inancına sahip Kürtleri'nin nezri (hayır) yemeği dağıtımı ile ilgili sorulan bir soruya cevaben bir fetva verdi. Kürdistan çıkışlı bir din olan Yaresani inancı eski Kürt dinlerinden Yezdani'liğin bir kolu olarak biliniyor. Prof. Dr. Mehrda R. Izady'ye göre Alevilik, Ezidilik ve Yarisini inançları Kürdistan çıkışlı Yezdani inancının kollarıdır. İran İslam Cumhuriyeti adına fetva veren Ayetullah Nasir Mekarim Şirazi "İslam'ın şartlarını yerine getirmedikleri sürece, artık biz onların ellerinden yemek yiyemeyiz" dedi. İran İslam Cumhuriyeti kurulduğundan beri Yarisani inancına mensup Kürtler milli kültür ve kimliklerinin yanı sıra inançları sebebiyle işkence ve adaletsizlikler yaşamaktadır.

Kaynak: ZERnews

bottom of page