FETULLAH’ın İSTEDİĞİ OLURMU !!!

Erdoğan dünyada yaşanan ‘ Truva Atı ‘ tuzağınamı düştü?

Bu tarihi vakayı bilmiyen çok az kişi vardır. *1

Dünyada birçok devlet yetkilileri başta 20 G’ler, seçimle gelen Türkiye parlamentosuna karşı askeri derbe girişimi protesto edildi.

Türkiye’de uygulanan veya uygulanmak istenen askeri darbenin radikal ve başarısız olması oldukça düşündürücü. Böylesine zayıf cunta deneyimiyle FETÖ terör örgütü, Cumhurbaşkanı ve AKP iktidarını istediği siyasi zemine taşıyacağı ihtimali ağır basıyor. Derin deneyi olan ordu, emir – komuta zinciriyle gerçekleştirilemiyen darbe hareketi akıllara çok yönlü ihtimalleri düşünme, yorum, paylaşma ihtiyacı duyuruyor.

Zayıf ve başarısız FETÖ darbe atağı; basından öğrendiğimiz kadarıyla 13 binin üzerinde tutuklamalar ve bir okadar da mesleklerinden, işinden atıldığı, işlerine son verildiğidir.

Yıllar önce seçim mitinglerinde okyanus ötesine selamlar yollanırken, büyük tezahurat, güven duyulan, ülke sevdasının AKP bileşeni. Yıllardır devlet kurumlarına yerleşen ve yaklaşık 40 yıllık örgütlenmesiyle FETÖ, AKP iktidarlarıyla, devlet içinde devlet olma fırsatını yakaladı. Parlamento üstü güç olma fırsatı yakaladı. Elbette siyasi iktidarı hedefleyen FETÖ, ilkeleri doğrultusunda müdahaleci sosyo-ekonomik güç oldu.

Truva Atı’nın algısı; devlet içinde örgütlenen ve iktdar paylaşımında dengelerin değişmesi, AKP nin yol ayırımına giderek, iktidarı paylaşmadığı gibi devleti yönetmede sıkıntılar yaşandı. Bu anlamda tasfiye hareketlerine yöneldi. FETÖ 40 yıllık birikimin AKP sevdalısını terk ederek devlet kurumlarından, Turuva Atından çıktı. Bilindiği gibi metropollerde terör estirdi.

Devleti ele geçiremiyerek düşük ölçekli saldirgan darbe girişimi bastırıldı. Onlarca kayıp verildi, Parlamento ve devlet kurumları bombalandı. Cumhurbaşkanının çağrısıyla halk, asker ayaklanmasına karşı çıktı, demokrasi nöbetleriyle geçit vermemekte kararlı oldukları eylemlerine devam ettiler. Siyasi parti, sivil toplum örgütleri darbeyi tasvip etmediklerini açıkladılar.

AKP; duruma hakim olduktan hemen sonra, 3 aylık OHAL ilan ederek, FETÖ ‘nün kadrolarını, militanlarını, ilişkisi olan devlet ve özel sektördeki yapılarına el koydu tutukladı, tasfiye etti. Gelinen aşamanın asıl sorunu ‘SONRASI’? Yüzlerce öğrenci okulsuz, Kürtçe dil eğitimi yapan okulların kapatılması, Yüzlerce hastanın tedavilerinin aksaması, yüzlerce öğretmen, askerin tutuklanması veya işten atılması, özel sektörde kapatılan veya el konulan iş yerlerinde yüzlerce işsizin işsizler ordusuna katılmasının devamı halinde toplumsal kamplaşmaları körükliyecek. Türkiye ve dünya demokrasi güçlerinin tepkisiyle ‘DEMOKRASİ’ tamiri zor çıkmazlarla acıların yaşanmasına toplumsal kaosa neden olacak. Bu durum AKP iktidarını çıkmazlara sokacak ve FETÖ nün isteğine, tuzağına düşmüş olacak.

Bu durum da demokrasi güçlerinin de dayanışmasıyla, başta KURD halkının ulusal demokratik talepleri, günümüze kadar süregelen anti demokratik uygulamalardan arınarak, siyasi uzlaşma hayata geçirilmelidir.

Süreçte; AKP’nin mevzi kazandığı görünümü göreceli görünüm. Yeni kavgalarla, yeni kutuplaşmalarla ne iktidar nede devlet ve özel sektörü yönetmesi kolay olmayacak. Büyük tehlikeleride beraberinde getirecek.

Kürd Ulusu; sürece ulasal demokratik kazanımları için müdahil olmalı. FETÖ siyasi senaryosunu boşa çıkarmalı. Kürd Ulusunun ulusal demokratik talepleri darbe öncesi ve sonrası OHAL’le devam ediyor. FETÖ, iktidarı ve devlet aygıtlarını kullanarak insanları bir lokma ekmeğiyle esir aldığı, denetlediği biliniyor. Çevresindeki kitle sosyo-ekonomik taleplerinin bağımlısı. Ve kitleler yargılanmamalı, cezalandırılmamalı. Rehabilite edilmeli, demokrasi cephesine kazandırılmalı.

FETÖ’nün oyunu bozulmalı. !

24. 07.2016

*1:( Antik Truva şehrinin kralı olan Priamos’un oğlu Paris, Menelaus’un genç ve güzel karısı güzel Helena aşık olur ve Helen’i Truva'ya kaçırır.Bu olaya tepki olarak Menelaos, müttefiklerini de alarak Truva’ya savaş ilan eder Truvalılar ise Anadolu’daki diğer güçleri yanlarına alarak savunmaya geçerler.Savaş yıllarca sürer. Askerler bıkkın ve yorgundur. Zekası yüzünden Athena tarafından da sevilen Odysseus'un aklına tahtadan bir at yapma fikri gelir.Odysseus'un fikirleri sonucunda tahtadan dev bir at yaparlar. Odysseus ve bir çok iyi asker atın içine gizlenirler ve ordunun kalanı gözden uzaklaşır. Bunun üzerine Akhaların kaçtığına inanan Troyalılar tahta atı içeriye alarak eğlenmeye başlarlar iyice zayıf düşen Truva ordusu sarhoş bir haldeyken birden karşısında dev tahta atdan çıkan savşçı Akhalıları bulur. Eş zamanlı olarak Akhalı ordusu gizlice tekrar Truva kapılarına yanaşmıştır. Atdan çıkan askerler onları da içeri alır ve Truvalıları avlarlar. Şehri yakıp yıkarlar. Kral Menelaus’da karısı Helen’i de alıp memleketlerine dönerler. )