‘Şiddetti önlemeyen devlet erkekleri cesaretlendiriyor’


Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi, kadın katliamlarına tepki göstererek, devletin şiddete karşı önlem almayarak erkekleri cesaretlendirdiğini söyledi.

Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi, kadın cinayetlerine tepki göstermek amacıyla Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde açıklama yaptı. Sosyal mesafenin korunduğu açıklamada, “Pandemiden de erkek şiddetinden de kadınları koru” yazılı pankart açıldı. 

Açıklama yapan İnisiyatif üyesi Sinem Tuğcu, dünya salgını önlenmeye çalışırken, AKP'nin ise “fırsat bu fırsat” diyerek kadın düşmanlığını artırdığını söyledi. Tuğcu, “Devlet, kadına yönelik şiddeti önlemeyerek, bununla erkekleri cesaretlendiriyor, şiddetin önünü açacak yasalar getiriyor” dedi. 

ŞİDDET ARTTI

Çıkarılan infaz yasasıyla kadın ve çocuklara yönelik şiddetin arttığına işaret eden Tuğcu, “İnsan hakları gereği tüm tutuklu ve hükümlüler serbest bırakılması gerekirken, devlet yine erkeklerden yana olduğunu pandemi günlerinde de gösterdi" diye konuştu. Tuğcu, "Kendi yandaş basınında yaptırdığı haberlerle, diyanete yaptırdıkları açıklamalarla toplumu çocuğa yönelik işlenecek bu suça hazırlamaya çalışıyorlar. Ama bilmeliler ki; OHAL yasaklarını bile dinlemeyen biz kadınlar, pandemiyi de dinlemeyip, binler olup sokaklara akarız. Ne olursa olsun sokakta olup, bu yasanın Meclis'ten geçmesine geçit vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Tuğcu, 5 Ocak’tan bu yana kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’nun halen bulunmadığını, AKP'li vekil Şirin Ünal'ın evinde şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Nadira Kadirova'nın ise dosyasının kapatıldığını anımsattı.

MA